Poznańska żywność pod kontrolą

Więcej zakładów żywności i żywienia do skontrolowania, a także więcej nałożonych mandatów – tak można podsumować te działania Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu, które koncentrowały się na ocenie stanu sanitarnego żywności i sklepów.

W roku 2015 w rejestrze zakładów żywności  i żywienia oraz przedmiotów użytku przeznaczonych do kontaktu z żywnością  i kosmetyków znajdowało się 10416 obiektów. Nastąpił wzrost liczby takich obiektów – w porównaniu z 2013 rokiem o 584, z 2014 o 571 placówek.

– Skontrolowano 4158 z nich, w których przeprowadzono 5544 kontroli.
Wydano 130 decyzji administracyjnych nakazujących głównie polepszenie stanu sanitarno-technicznego placówek – wylicza Cyryla Staszewska, rzecznik prasowy PSSE w Poznaniu.

Po kontrolach zamknięto 16 zakładów. Główne powody to niewłaściwy stan czystości pomieszczeń i wyposażenia zakładu, stosowanie środków spożywczych po upływie terminu przydatności do spożycia, brak segregacji asortymentowej przy przechowywaniu żywności w chłodni, niewłaściwe przechowywanie odpadów, brak możliwości identyfikacji surowców i półproduktów, obecność gryzoni lub ich odchodów, brak wody.

Za uchybienia nałożono 409 mandatów na kwotę 102 050 zł.
– Zanotowano wzrost liczby mandatów w porównaniu z latami poprzednimi – w stosunku do roku 2013 o 52, do roku 2014 o 11 – informuje Staszewska.

W roku 2015 wydano 926 decyzji zatwierdzających związanych z rozpoczęciem działalności przez nowych przedsiębiorców, 33 decyzje warunkowo zatwierdzające (w przypadkach, kiedy zakład został przygotowany do prowadzenia produkcji lub obrotu żywnością częściowo) oraz 10 decyzji odmawiających zatwierdzenia zakładu z uwagi na całkowite nieprzygotowanie danego lokalu do działalności lub niespełnienie przez podmioty warunków niezbędnych do rozpoczęcia sprzedaży czy produkcji żywności, a także 4 decyzje odmawiające rozszerzenia działalności  – najczęściej stwierdzano brak warunków do produkcji na bazie surowców czy rozszerzenia asortymentu sprzedawanych wyrobów spożywczych.

Do Wielkopolskiego Inspektora Sanitarnego wystosowano 6 wniosków o ukaranie – za działalność bez zgody Powiatowego Inspektora w Poznaniu,   niewłaściwe znakowanie środków spożywczych i reklamowanie ich oraz prezentacje, głównie w internecie.