Nauka Biologii nie musi być nudna!

Nowoczesne technologie umożliwiają nie tylko wsparcie edukacji online z dostępem do niesamowitych pomocy dydaktycznych, realnych badań naukowych, nowinek naukowych, ale też pozwalają na realizowanie nauki biologi w pełni zdalnie na wysokim poziomie. Uczyć możemy się przed komputerem, z telefonem w ręku czy tabletem. Od nas zależy czy będziemy to robić w domu, ogródku, zoo, czy jeszcze gdzieś indziej.

Pełni kreatywności korepetytorzy zapewnić nam mogą szereg ciekawych informacji, zagadek, zadań podanych w oryginalny sposób.
Nie każdy z nas jest równie zafascynowany przyrodą, nie wszyscy lubią się uczyć. Zainteresowanie nauką w dużej mierze zależy od sposobu zdobywania wiedzy, jej przekazywania. Jeśli lekcje biologii są monotonnym wykładem o zjawiskach dla uczniów niezrozumiałych nie ma się czemu dziwić, iż biologia wydaje się nudna.

Motywacji do nauki ubywa, a konieczność nauki biologii rodzi frustrację. Wystarczy jednak zapewnić uczniom atrakcyjną formę nauki, by zaobserwować odrodzenie się wewnętrznej chęci poznania, jaka leży w naturze człowieka i jest wrodzoną żądzą. Najczęściej trudności z nauką polegają na braku uchwytności abstraktu, tak tez jest z biologią w obszarach genetyki, czy też mikrobiologii, kiedy uczymy się o czymś czego nie jesteśmy w stanie dotknąć, zobaczyć i zidentyfikować. Poza rozumieniem poszczególnych mechanizmów działania, reguł warto też uświadomić sobie zależności oraz sens istnienia, występowania danego zjawiska w przyrodzie. Uświadamiając sobie moc genetyki znacznie łatwiej jest się nam o niej uczyć, a także zyskać chęci do poznania jej tajników. Bardzo często uczniowie wszystkich szczebli szkolnych narzekają na nudę, naukę ogromu materiału na pamięć. To zmora edukacji. Współczesna edukacja wykorzystująca coraz częściej nowoczesne technologie, innowacyjne rozwiązania, wprowadzająca interaktywne zadania i doświadczenia sprawia, że uczyć się jest coraz przyjemniej. Fakt, iż nie każdy interesuje się wszystkim i biologia może nie leżeć w kręgu zainteresowań ucznia, jednak nie musi być nudna. Biologia to bardzo życiowa nauka. Praktyczne umiejętności z zakresu biologii niezwykle ułatwiają nam życie. Wiedza o roślinach, zwierzętach jest niezbędna do funkcjonowania w środowisku. Poza znajomością anatomii i funkcjonowania człowieka, organizmów żywych w przyrodzie, ekosystemie istotnym działem biologii jest ochrona środowiska. Od najmłodszych lat zaznajamiamy się z przyrodą dotykając jej, obcując z nią i korzystając z niej na wiele sposobów. Człowiek jest częścią przyrody i nie jest w stanie się od niej wyizolować, tym samym wiedza o swym otoczeniu jest bardzo potrzebna. Oczywiście do codziennego życia nie jest nam potrzebne zgłębianie tajników biologii na poziomie akademickim, niemniej warto opanować podstawy zawarte w szkolnej podstawie programowej – podaje preply.com.

By zainteresować uczniów biologią warto przedstawić ją w ciekawy sposób, najlepiej poprzez przykłady z życia wzięte. Nie musimy jednak siać roślin, czy hodować zwierząt by zapoznać się z ich budową, zachowaniami, czy pochodzeniem i przynależnością do danej grupy itd. Wiele „doświadczeń” i obserwacji można przenieść do sieci. Poza realnymi obserwacjami np. bocianiego gniazda, cy wzrostu pierwotniaków w warunkach laboratoryjnych jakie dokumentowane są przez kamery na żywo, bądź też filmy edukacyjne i dokumentalne zbierające w całość zarówno przygotowania, przebieg i wyniki eksperymentu możemy skorzystać również z szeregu pomocy dydaktycznych online. Interesujące i wciągające aplikacje edukacyjne oraz gry zdalne pozwalają na zgłębianie wiedzy z biologii poprzez rozrywkę. To szczególnie ważne dla młodszych uczniów i dzieci, które nie cierpią zakuwać teoretycznych reguł i poznawać świat poprzez wywody książkowe.  Internet bardzo ułatwił poznawanie biologii, głównie za prawą różnorodności pomocy. Dostępne są bowiem rozmaite blogi poświęcone biologii i jej aspektom. Blogerzy podają linki, polecają poszczególne książki, zestawy doświadczalne itp. jak również omawiają poszczególne zagadnienia o wiele ciekawiej niżeli podręczniki. Poza blogami doskonałą przestrzenią do nauki biologii są społeczności internetowe które wzajemnie się inspirują. Dołączając do grup skupiających osoby biologią zainteresowane możemy zachwycić się biologia, poznać ją na nowo, zupełnie inaczej niż dotychczas.

Jeśli brakuje Ci pomysłu n naukę biologii, jesteś znudzony nauką jaką serwują Ci nauczyciele w szkole warto zmienić spojrzenie na biologie poprzez indywidualne korepetycje z biologii. To doskonały sposób by zainteresować się biologią nie ta znana z podręcznika, którego zadaniem jest przygotowanie nas do testu sprawdzającego ale biologią rzeczywistą, która nas otacza. Korepetytorzy stawiając na niekonwencjonalne metody i indywidualizacje nauki potrafią zaciekawić i nauczyć nas o wiele więcej niż podręcznik,a  wszystko znacznie szybciej, trwalej i bez stresu, wysiłku. Uwrażliwienie na przyrodę, pokazanie jak jest dla ans ważna i jaką rolę w ekosystemie pełni człowiek to podstawa. Warto postawy ekologiczne zadbać już u maluchów, które dopiero poznają czym są pory roku, drzewa, kwiaty, zwierzęta, szkodniki, drapieżniki wiedziały o zależnościach występujących w przyrodzie. Solidna baza wiedzy poznana poprzez osobiste doświadczenie na ścieżkach lasu czy plaży pozwala na poznawanie biologii bardziej abstrakcyjnej i teoretycznej. Nauka biologii to również cierpliwość, dokładność, precyzja, zwłaszcza w badaniach mikroskopowych. Współczesne programy edukacyjne na PC jak i online pozwalają na wykonywanie doświadczeń bez faktycznego materiału badawczego i instrumentów, narzędzi. Pomagają zrozumieć kolejność procesów i zjawisk. Świetnym uzupełnieniem wiedzy są programy i filmy przyrodnicze. Dla poznania różnorodności organizmów żywych na świecie wartościową wiedzą służą materiały podróżników.

Najlepszym dowodem na możliwość nauki biologii bez podręczników są osoby edukowane i edukujące domowo. Poprzez szperanie w sieci, rozwijanie swoich pasji oraz zdobywanie wiedzy w praktyce poznają biologię często w o wiele szerszym ujęciu i na wyższym poziomie niżeli wymaga tego zakres podstawy programowej dla danego etapu edukacji. Umiejętność samodzielnego poszukiwania informacji jest bardzo przydatną zdolnością przydatną także w nauce innych przedmiotów. Co więcej przyswojenie wiedzy samodzielnie zdobytej, nie zaś podanej na tacy w podręczniku zapada łatwiej w pamięć trwałą, dzięki czemu po latach jesteśmy w stanie odtworzyć to czego nauczyliśmy się hodując biedronki czy też znajdując wiedzę o nasionach słonecznika w lekturze.

Rozwijająca się edukacja zdalna pozwala na dopasowanie form nauki do własnych preferencji. Jeśli wolimy uczyć się oglądając filmy, czy biorąc udział w wykładach online możemy skorzystać z tego typu oferty, jeśli jednak wolimy interaktywne prezentacje, czy tez lekturę blogów to także jest ona dostępna w sieci. Wiele możliwości jest zupełnie bezpłatnych, wystarczy jedynie poszukać tego co nas najbardziej interesuje. Czasy, gdy biologii uczyliśmy się wyłącznie z drukowanych książek już minęły, podobnie jak monopol na naukę wśród nauczycieli. Obecne trendy bazują na niezależności i osobistym zgłębianiu wiedzy, poznawaniu i pielęgnowaniu potrzeb edukacyjnych dążących do samorealizacji i satysfakcji z osiąganych postępów w nauce, rozwoju osobistym z korzyścią dla siebie i otoczenia. Nauka biologii przyczynia się do podniesienia świadomości o pozycji w świecie i realnych możliwościach wpływu na kształtowanie środowiska w ujęciu globalnym, nie tylko jednostkowym.

Polecamy też artykuł na SpiderWeb.pl “Kto powiedział, że nauka musi być nudna?”