Królewski Zakład dla Głuchoniemych na Śródce (1920–1939)

184 lata temu pierwsi trzej uczniowie zostali zapisani do Królewskiego Zakładu dla Głuchoniemych na Śródce. Placówka ta działa do dziś i jako Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących w Poznaniu kształci kolejne pokolenia. Imponująca ciągłość i trwanie zakładu pomimo wielu zawirowań historycznych zostały udokumentowane na kilkuset fotografiach, dokumentach, rysunkach, rzutach i planach przechowywanych w szkolnym archiwum, które w kilku etapach zaprezentowana zostanie w CYRYLU.

Na początek Cyfrowe Repozytorium Lokalne (CYRYL) opublikowano kolekcję unikatowych zdjęć przedstawiających życie codzienne szkoły oraz sylwetki wychowanków i nauczycieli ośrodka w dwudziestoleciu międzywojennym. W ten sposób kolejny barwny, mało znany fragment historii miasta zaistniał po raz pierwszy w wirtualnym świecie.

Ośrodek Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Józefa Sikorskiego przy ul. Bydgoskiej 4a w Poznaniu jest prawdopodobnie najstarszą tego typu placówką w Polsce. Powstał w 1832 roku dzięki staraniom Józefa Sikorskiego jako Królewski Zakład dla Głuchoniemych i początkowo funkcjonował przy seminarium nauczycielskim. Pierwszą siedzibą szkoły był  budynek klasztorny reformatów rozbudowany w 1837 roku. Kolejny obiekt dydaktyczny, w którym ośrodek funkcjonuje do dzisiaj, wybudowano nieopodal w latach 1905-07.

W czasie bogatej, ponad 70-letniej historii placówka kilkukrotnie zmieniała nazwę. W 1834 roku została przekształcona w Prowincjonalny Zakład dla Głuchoniemych, w dwudziestoleciu międzywojennym funkcjonowała pod nazwami Krajowy Zakład dla Głuchoniemych w Poznaniu oraz Wojewódzki Zakład dla Głuchoniemych w Poznaniu, a rok przed wybuchem II wojny światowej, po przeniesieniu do Poznania dzieci niewidomych z Bydgoszczy, zakład zmienił nazwę na Poznański Zakład dla Niewidomych i Głuchoniemych. W latach 70. XX wieku placówkę przemianowano na Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Głuchych, by ostatecznie w 1995 roku nadać mu obecną nazwę.

Zachęcamy, aby odwiedzać także stronę internetową cyryl.poznan.pl, gdzie znaleźć można o wiele więcej tego typu perełek z przeszłości.