Seryjni poeci: Andrzej Sosnowski i Grzegorz Jankowicz

We wtorek, 2 lutego odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu “Seryjni poeci” promujące książki ukazujące się w ramach Wielkopolskiej Biblioteki Poezji oraz Biblioteki Poezji Współczesnej. Tym razem będzie to spotkanie wokół tomu ,,Zmienia to postać legendarnych rzeczy” – wyboru wierszy Andrzeja Sosnowskiego, którego dokonał Grzegorz Jankowicz.

Andrzej Sosnowski – poeta, prozaik, eseista, tłumacz. Redaktor czasopisma „Literatura na Świecie”. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Ukończył anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie był także wykładowcą literatury amerykańskiej. Jego wyrafinowaną lingwistycznie, hermetyczną poezję uważa się za jedno z najoryginalniejszych i najbardziej wpływowych zjawisk we współczesnej literaturze polskiej. Jest laureatem wielu nagród, m.in.: Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody „Odry” za całokształt twórczości, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za tom „Po tęczy” oraz, dwukrotnie, Nagrody Literackiej Gdynia – specjalne wyróżnienie w roku 2011 oraz nagroda za tom „Sylwetki i cienie” w roku 2013. Dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike.

Grzegorz Jankowicz – krytyk literacki, filozof literatury, eseista, redaktor i tłumacz, dr nauk humanistycznych. Pracownik Centre for Advanced Studies in the Humanities Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Redaktor kilku książek zbiorowych. Autor dwóch tomów rozmów z pisarzami: „Po co jest sztuka? Rozmowy z pisarzami” (2013), „Cmono. Rozmowy z pisarzami” (2013). Tłumacz książek naukowych i literackich. Wiceprezes Fundacji Korporacji „Ha!Art”. Redaktor działu kultura „Tygodnika Powszechnego”. Juror Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada (Kraków), Międzynarodowego Festiwalu Historycznego ANAMNESES (Wrocław) oraz Międzynarodowego Festiwalu Nauki COPERNICUS (Kraków).

Piotr Śliwiński – krytyk literacki, badacz polskiej poezji współczesnej, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor i współautor wielu książek krytyczno- i historycznoliterackich, m.in. „Przygody z wolnością. Uwagi o poezji współczesnej”, „Świat na brudno. Szkice o poezji i krytyce”, „Horror poeticus. Szkice, notatki”, „Literatura polska 1976-1998. Przewodnik po prozie i poezji” (wspólnie z Przemysławem Czaplińskim), „Literatura polska XX wieku” (wspólnie z Anną Legeżyńską i Bogumiłą Kaniewską). Autor recenzji, szkiców, artykułów krytycznoliterackich ukazujących się czasopismach naukowych oraz w prasie kulturalno-literackiej i w gazetach codziennych, m.in. w „Polonistyce”, „Res Publice Nowej”, „Nowych Książkach”, „Gazecie Wyborczej”, „Dzienniku”, „Tygodniku Powszechnym”, „Wprost”. Członek jury wielu prestiżowych nagród literackich, m.in. Nagrody Literackiej Gdynia, i Konkursu im. J. Bierezina (Łódź).

Spotkanie odbędzie się we wtorek, 2 lutego o godz. 18.00 w Centrum Kultury Zamek, a poprowadzi je Piotr Śliwiński. Wstęp wolny!