Będą nowe kamery na Półwiejskiej

14 mln zł ma pochłonąć w 2016 roku rozwój i modernizacja systemu Monitoringu Wizyjnego Miasta Poznania. Ważnym elementem tej inwestycji będzie modernizacja jednych z najstarszych kamer monitoringu miejskiego w Poznaniu, czyli tych zainstalowanych wzdłuż ulicy Półwiejskiej.

– Ten rok jest dla nas bardzo ważny, ponieważ chcemy skoncentrować się na dokończeniu rozwoju monitoringu miejskiego w północno-zachodniej części Starego Miasta, ale również rozpoczniemy montaż monitoringu miejskiego na terenie dolnego tarasu Rataj. Będziemy również testować rozwiązania mobilnego monitoringu oraz przygotowywać się do działań na przyszłość m.in. z rozwojem monitoringu na terenach nadwarciańskich – mówi Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania. – Musimy również myśleć o modernizacji już niektórych sieci i miejsc, które powstały kilkanaście lat temu. W tym roku Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa, który w naszym urzędzie odpowiada za kwestię monitoringu miejskiego i jego rozwój, będzie przygotowywał m.in. renowację i modernizację kamer, mówiąc ściślej ich wymianę na ul. Półwiejskiej.

W 2015 roku monitoring wizyjny został rozbudowany łącznie o 35 punktów kamerowych – 20 kamer obrotowych i 15 kamer stałopozycyjnych oraz o 52 kamery zainstalowane w ramach rozbudowany systemu ITS. Systemem monitoringu objęte zostały nowe tereny Poznania, takie jak: Rynek Łazarski, skrzyżowania ulic Hetmańskiej z ulicami Dmowskiego, Kolejową, 28 Czerwca 1956 r. i Rolną, Rondo Starołęka, park im. T. Kirschke.
– Stawiamy na przyjazne przestrzenie, które są również ważne z punktu widzenia warunków zamieszkania. W roku poprzednim 2015 udało nam się rozwinąć system monitoringu miejskiego na ul. Główna, która jest dzielnicą przez wiele lat zapomnianą, zaniedbaną, która dopiero teraz zyskuje taki nowy impuls rozwojowy – wyjaśnia Mariusz Wiśniewski.

W 2016 roku zaplanowano rozbudowę monitoringu miejskiego o 14 nowych punktów kamerowych.
– W tym roku monitoring miejski zafunkcjonuje na skrzyżowaniu ul. Libelta i al. Niepodległości i tutaj zainstalujemy dwie kamery obrotowe, w parku Wieniawskiego będzie to jedna kamera, przed Wielkopolskim Urzędem Wojewódzkim od strony al. Niepodległości dwie kamery, a w parku im. F. Chopina dziewięć kamer – mówi Michał Lemański, zastępca dyrektora ds. bezpieczeństwa.