Walentynki w Poznaniu: Jak kulturalnie spędzić święto zakochanych?

Walentynki to wyjątkowy dzień dla wszystkich zakochanych, którzy na 14 lutego planują coś specjalnego i romantycznego. Może to być kolacja przy świecach, koncert, lub wspólne wyjście do kina. Istnieje tyle sposób na spędzenie walentynek, ilu jest zakochanych. My proponujemy kilka tych kulturalnych w Poznaniu.

Świętowanie walentynek zaczniemy już w piątek. Święto ma zarówno swoich zwolenników i przeciwników. Jednych i drugich pogodzić może nocny maraton filmowy, a właściwe dwa maratony. Tej nocy każdy ma szansę obejrzeć to, co lubi najbardziej. Pierwszy walentynkowy z komediami romantycznymi i drugi antywalentynkowy z mrożącymi krew w żyłach thrillerami.

Wybierając walentynki będzie można zobaczyć trzy przezabawne komedie romantyczne, w tym “Planeta Singli” tydzień po premierze. Enemef: Walentynki to propozycja dla tych, którzy przepadają za romantycznymi wieczorami w kinie i lekkimi filmami o miłości. Podczas maratonu będzie można obejrzeć przezabawne komedie z wątkiem miłosnym w roli głównej. W repertuarze walentynkowym znalazła się błyskotliwa i zaskakująca “Planeta Singli”, mądry i zabawny “Kocha, lubi, szanuje” oraz lekkie i wciągające “Słowo na M.”

Dla tych, którym mrok sali kinowej kojarzy się wyłącznie z dobrymi dreszczowcami przygotowano równolegle Enemef: Antywalentyntki z mrożącymi krew w żyłach thrillerami. W repertuarze antywalentynkowym znalazł się demoniczny i tajemniczy “The Boy” (dwa tygodnie po premierze), trzymający w napięciu “Labirynt” oraz klimatyczny i niepokojący “Dar”. Na nocny maraton filmowy ENEMEF: Walentynki/Antywalentynki zapraszamy do Multikina Malta i Multikina 51 w piątek, 12 lutego od godz. 22.00. Bilety są do nabycia w kasach kina oraz na multikino.pl w cenie od 23,00 do 32,00 zł.

Na historie miłosne zaprasza również kino Muza. Jak to w Muzie, owe historie miłosne są nieoczywiste i rzadko jednoznacznie szczęśliwe… Czy są dość „walentynkowe” w swym duchu to pewnie kwestia sporna, ale organizatorzy zapewniają, że będą to dobre filmy. W dniu 14 lutego od godz. 19.00 w holu kina będzie dostępne stoisko sklepu Bossy, a widzowie filmu „Bang Gang” otrzymają upominki i będą wśród nich rozlosowane vouchery do Bossy.

W piątek, 12 lutego o godz. 17.15 będzie można obejrzeć premierę filmu “Skala szarości”, następnie przedpremierowo o godz. 19.15 “Carol”. W sobotę historie miłosne rozpoczną się o godz. 16.15 filmem “Nawet góry przeminą”. O 20.30 wyświetlony zostanie przedpremierowo film “Fusi”, a następnie o godz. 22.15 premiera “Skala szarości”. W walentynki projekcie rozpoczną się od filmu “Carol” o godz. 17.30. Historie miłosne zakończy pokaz filmu “Bang Gang” o godz. 19.45.

W kinie Rialto Walentynki również trwają cały weekend, podczas którego odbędą się pokazy niebanalnej komedii romantycznej wypełnione inteligentnym humorem – “Planeta singli”. Niepoprawna romantyczka Ania (Agnieszka Więdłocha) w walentynki spotyka showmana Tomka (Maciej Stuhr), który proponuje jej zostanie gwiazdą jego nowego programu: Ania umawia się na randki przez internet, a Tomek na antenie wyśmiewa naiwność kobiet szukających rycerza na białym koniu i pokazuje kim naprawdę są faceci wyglądający w sieci na ideały. Program zyskuje ogromną popularność, jednak co będzie, gdy Ania spotka prawdziwą miłość? Przed każdym seansem widzowie będą losować romantyczne upominki. Bilety 30/35 zł.

To nie wszystko! Kino Rialto zaprasza na jedyny, walentynkowy, późnowieczorny pokaz filmu “Romeo i Julia” z Leonardo DiCaprio i Claire Danes. Znów (lub wreszcie) będzie można zobaczyć ich na dużym ekranie. Tragedię Williama Szekspira “Romeo i Julia”, przeniesioną we współczesne realia subkultury rywalizujących gangów, będzie można zobaczyć w piątek, 12 lutego o godz. 23.45. Bilety 16/19 zł.

Z okazji święta zakochanych nie może zabraknąć koncertu walentynkowego! W sobotę, 13 lutego Centrum Kultury Zamek zaprasza na wieczór z Agą Zaryan. Tego wieczoru artystka zaprezentuje specjalnie przygotowany program z wyborem tematów jazzowych oraz kompozycji z okresu złotej ery jazzu o tematyce miłosnej. W programie nie zabraknie polskich evergreenów. Na gości czeka wyjątkowa uczta muzyczna. Usłyszymy ponadczasowe standardy oraz polskie piosenki w wykonaniu jednego z najbardziej charyzmatycznych głosów jazzu. Podczas koncertu w Poznaniu artystka wystąpi w towarzystwie European Jazz Quartet. Bilety 90 – 110 zł.

Koncert muzyki filmowej to kolejna z możliwości na to jak spędzić walentynki. Szczególnie ze względu na piosenki, jakie usłyszymy w wykonaniu polskich wokalistów podczas imprezy. Artyści wezmą tym razem na warsztat muzykę z filmu 50 Twarzy Greya. Bez względu na opinię o książce E.L. James czy o obrazie w reżyserii Sam Taylor-Wood, warto poświęcić czas na zapoznanie się z muzyką, która jest nie tylko doskonałą propozycją na Walentynki, ale i po prostu starannie dobranym zestawem zmysłowych, elektryzujących piosenek.

Soundtrack filmu “50 Twarzy Grey’a” zawiera 16 utworów, w tym hity The Rolling Stones, Franka Sinatry, Beyoncé czy Annie Lennox oraz premierowe piosenki The Weeknd, Ellie Goulding, Skylar Grey, Jessie Ware i innych. Wiele z nich usłyszymy podczas wyjątkowego koncertu, który odbędzie się 13.02, w przeddzień Święta Zakochanych. Wykonane zostaną m.in. takie utwory jak: “Love Me Like You Do”, “Earn It”, “Crazy in Love” – wszystko z oprawą taneczną, świetlną i mnóstwem wrażeń. Koncert odbędzie się w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym UMP, przy ul. Przybyszewskiego 37. Bilety 49 – 109 zł.

Walentynki w Poznaniu będzie można również spędzić w… teatrze. Teatr Polski zaprasza o godz. 10.00 na walentynkowy wieczór w miłej i przyjaznej atmosferze. Spektaklem, który z tej okazji zostanie zagrany będą “Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego. Dla widzów przygotowano również moc atrakcji i niespodzianek.

Śniadanie filmowe, menu pełne afrodyzjaków i Rodzinna Niedziela – to propozycje dla wszystkich “miłośników” Concordii Design. Sobotę 13 lutego będzie można rozpocząć od śniadania filmowego. Nie, nie będzie komedii romantycznej, ale coś znacznie lepszego! „Perwersyjny przewodnik po ideologiach” to film, w którym na pewno wszyscy się zakochają. W niedzielę, 14 lutego od godz. 13.00 do 15.00 Concordia Design całe rodziny zaprasza na animacje dla dzieci. Dla tych, którzy kochają jeść i dla tych, którzy kochają jeść z ukochaną osobą przez cały weekend przygotowane zostaną specjalne, pełne nieoczywistych smaków, menu z afrodyzjakami.