Poznań uczcił pamięć bohaterów

Tak jak już informowaliśmy, Poznań świętuje 71. Rocznicę wyzwolenia spod niemieckiej okupacji. Świętują władze miasta, świętują kombatanci i przede wszystkim mieszkańcy. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się na Cytadeli, ostatnim i głównym bastionie hitlerowców.

Bitwa o Poznań zakończyła się uwolnieniem stolicy Wielkopolski spod hitlerowskiego jarzma. Zakończyła się dokładnie 71 lat temu, 23 lutego 1945 r. Co roku Poznań obchodzi rocznicę tych wydarzeń. Nie inaczej jest w tym roku.

Najpierw prezydent Jacek Jaśkowiak złożył kwiaty w kwaterach żołnierzy polskich, radzieckich i niemieckich na cmentarzu na Miłostowie. O godz. 12.00 rozpoczęły się główne uroczystości rocznicowe. Na Cytadeli, bo tam mieścił się ostatni i główny bastion hitlerowców

– 23 lutego 1945 roku był dniem, kiedy nasze miasto odzyskało wolność po latach okupacji, po latach okupacji nazistowskiej. Tak naprawdę nie ma chyba bardziej tragicznego okresu w dziejach naszego miasta – mówił podczas swojego przemówienia obecny na uroczystości Arkadiusz Stasica, zastępca prezydenta Poznania.

– W lutym 1945 roku ponad połowa budynków w Poznaniu legła w gruzach – kontynuował wiceprezydent Stasica. – Razem z tymi budynkami legły w gruzach marzenia ówczesnych poznaniaków o dobrym, lepszym Poznaniu, który sobie wymarzyli. Puste place po zniszczonych kamienicach, ślady wybuchów czy ślady po kulach do dziś są widoczne w naszym mieście. Po 23 lutym 1945 roku Poznań w niczym nie przypominał tego Poznania, jakim był przed początkiem II wojny światowej. Dziś po 71 latach od tego dramatu patrzymy na Poznań, który jest nowoczesnym, prężnym, tętniącym życiem, europejskim miastem. Ale będziemy pamiętać o tamtych chwilach i okolicznościach, w jakich rodził się dzisiejszy Poznań.

Na Cytadeli hołd poznaniakom, którzy polegli w walce o wolność miasta i jego mieszkańców, oprócz wiceprezydenta Stasicy złożyli także parlamentarzyści, w tym senatorowie Jadwiga Rotnicka i Piotr Florek, do niedawna jeszcze wojewoda wielkopolski, a także kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych i zwykli mieszkańcy Poznania chcący uczcić pamięć swoich przodków. Uczestnicy uroczystości wspólnie odśpiewali hymn Polski, a później złożyli kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów. Nie zabrakło momentów poruszających, nie też zabrakło wzruszeń. Bo pamięć o bohaterach wydarzeń sprzed 71 lat jest wśród poznaniaków wciąż żywa i tak już pozostanie.