Ból kręgosłupa- jaki materac wybrać?

Ból kręgosłupa to niestety powszechny problem naszych czasów. Cierpi na niego praktycznie każdy, zarówno starsi jak i młodzi ludzie. Jego źródłem może być tryb życia, urazy, siedzący tryb pracy, mała aktywność fizyczna. Pierwszym i podstawowym czynnikiem, który ulży nam w dolegliwościach bólowych jest dobór odpowiedniego materaca. Prawidłowe ułożenie ciała podczas snu spowoduje, że mięśnie i układ kostny zregenerują się, materac zapewni stabilne podparcie bez powodowania bolesnego ucisku. Na pytanie jaki wybrać materac przy problemach z kręgosłupem z pewnością dowiemy się w salonie formowym producenta Materace Dla Ciebie.

Materac szyty na miarę

Każdy z nas jest inny, dlatego też wybór materacy jest ogromny. Powinniśmy dobrać go odpowiednio do masy ciała, preferencji, czy nawet pozycji w jakiej najczęściej śpimy. Optymalne ułożenie ciała podczas snu to tzw. pozycja embrionalna, czyli pozycja na boku z ugiętymi kolanami. Można powiedzieć, że jest to fizjologiczne ułożenie ciała, które nie powoduje nadmiernego nacisku i pozwala na rozluźnienie mięśni. Dobierając materac powinniśmy zwrócić uwagę, aby nie był on zbyt twardy ani zbyt miękki. Materac musi uginać się pod naszym ciałem (ok. 3 cm) jednak nie możemy się w nim zapadać. Dlatego też warto dostosować stopień twardości materaca do naszej wagi- twierdzą pracownicy z salonu w Poznaniu. Materace miękkie przeznaczone są dla osób o niższej masie ciała ( do 60 kg), materace średnie sprawdzają się w przedziale 60-80 kg, natomiast twarde powyżej 80 kg. Dobór twardości sprawi, że materac odpowiednio się do nas dopasuje, przez co zapewni podparcie w każdym miejscu nie powodując przy tym uciążliwego ucisku. Przy problemach z kręgosłupem warto zwrócić uwagę na modele materacy posiadające strefy twardości. Podział na strefy sprzyja ergonomicznej pozycji ciała podczas snu.

Jaki rodzaj materaca wybrać?

Wybierając materac, kierujmy się jego właściwościami. Modele oznaczone jako ortopedyczne będą skomponowane z materiałów, które dokładnie się dopasowują i odciążają nasze ciało. Powszechnym uznaniem cieszą się materace piankowe. W przeciwieństwie do modeli sprężynowych lepiej amortyzują sylwetkę i minimalizują ucisk na ciało. W tej kategorii odnajdziemy modele wysokoelastyczne, termoelastyczne i lateksowe. Co to oznacza? Materace wysokoelastyczne są wykonane z trwałej i przewiewnej pianki wysokoelastycznej HR (tzw. zimna pianka). Jest to materiał sprężysty i zapewniający dobre podparcie ciała. Materace termoelastyczne zawierają w swojej budowie tzw. piankę memory. Jak nazwa wskazuje jest to pianka z pamięcią kształtu. Pod wpływem ciepła i ciężaru ciała dopasowuje się do sylwetki. Pianka wypełnia wszystkie przestrzenie przez co ciało znajduje stabilne podparcie w każdym miejscu. Ten materiał lekko relaksuje, odpręża i maksymalnie niweluje nacisk na ciało. Lateks jest natomiast zupełnie innym w działaniu materiałem. Materace lateksowe to najbardziej sprężyste i elastyczne modele dostępne na rynku. W ich strukturze znajduje się naturalne mleczko kauczukowe. Dzięki wysokiej sprężystości dokładnie dopasowują się do ciała, posiadają tzw. elastyczność punktową.

Teoria- teorią, jednak aby wybrać ten właściwy model materaca należy go osobiście sprawdzić. Jak już wspomniano, każdy jest inny i wymaga indywidualnego doboru materaca. Warto więc skorzystać z fachowej porady i sprawdzić materace w sklepie. Z pewnością ułatwi to podjęcie właściwej decyzji.

Sklep Materace dla Ciebie w Poznaniu
ul Górna Wilda 66/1
61-564 Poznań