Młodzi wirtuozi znów na szachownicy. Rusza cykl koncertów w Starym Browarze

Koncerty muzyki klasycznej wracają wiosną na Szachownicę Starego Browaru. Aż do wakacji w każdą niedzielę o godz. 16:00 rozbrzmiewać na niej będą utwory w wykonaniu najzdolniejszych uczniów poznańskich szkół muzycznych, przeplatane występami grywającego przez 20 lat dla światowych elit Sławomira Sikory.

Siódma już edycja “Młodych wirtuozów na Szachownicy”, którego pomysłodawcą i kuratorem jest poznański pianista Filip Wałcerz, będzie hołdem urodzinowym składanym wielkim kompozytorom. Comiesięczne koncerty monograficzne dedykowane będą słynnym mistrzom. Przed publicznością w Starym Browarze wystąpią jak zwykle najzdolniejsi uczniowie ze wszystkich poznańskich szkół muzycznych II stopnia: Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina, Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. J. Kaliszewskiej z Zespołu Szkół Muzycznych, Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. M. Karłowicza oraz studenci Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego. Umiejętności zaprezentują uczniowie i studenci klas fortepianu, skrzypiec, gitary, akordeonu i instrumentów dętych.

Cykl rozpocznie 6 marca koncert muzyki Jana Sebastiana Bacha. Urodzony21 marca 1685 r. Bach nazywany jest ojcem wszystkich kompozytorów. Bez jego twórczości trudno wyobrazić sobie rozwój historii muzyki. Pochodził z bardzo umuzykalnionej rodziny i pozostawił po sobie takież potomstwo. Niedościgniony mistrz polifonii muzycznej już jako nastolatek osiągnął mistrzostwo jako kompozytor i wirtuozerię w grze na organach. Podkreślał jednak, że swoje umiejętności osiągnął „pilnością i praktyką, tak jak każdy z przeciętnymi predyspozycjami i zdolnościami osiągnąć je może”. Był uczniem tak pilnym i żądnym wiedzy, że aby usłyszeć uwielbianego kompozytora, pieszo poszedł na spotkanie z nim 400 km i z powrotem. Przez całe życie pełnił ważne role na niemieckich dworach jako organista, kapelmistrz, aż do objęcia prestiżowego kantoratu w Lipsku, gdzie w kontrakcie miał zapisany obowiązek napisania około 60 utworów rocznie. Wedle znawców, zbiór samych ocalałych do dziś kantat Bacha liczy około 200 utworów, co nie stanowi nawet połowy utworów tego gatunku, które napisał.

Program koncertu muzyki Jana Sebastiana Bacha, niedziela, 6 marca 2016 godz. 16:00:
Jan Kanty Mikosz – fortepian: J. S. Bach – Preludium i Fuga Cis – dur, WtK I tom
Kacper Dworniczak – gitara: J.S.Bach – Adagio z Sonaty fletowej, BWV 1034
Agata Doszczak – skrzypce: J. S. Bach – Allemande i Courant z II Partity
Miłosz Gruchalski – fortepian: J.S.Bach – Preludium i fuga es-moll z I t. DWK
Tobiasz Urbaniak – akordeon: J.S.Bach – Preludium i fuga Cis-dur BWV 848
Stanisław Kasprzyk – akordeon: J.S.Bach – Preludium i fuga c-moll BWV 549
Aleksandra Zgoła – akordeon: J.S.Bach – Preludium i fuga d-moll BWV 875
Julia Dmochowska i Barbara Dondajewska – fortepian: J.S.Bach – Chorał – duet na cztery ręce
Jan Gzella – fortepian: J.S. Bach – Preludium i Fuga g-moll, WtK II tom

W kolejnych miesiącach na Szachownicy najzdolniejsi młodzi poznańscy muzycy zagrają:
3 kwietnia – Koncert muzyki Sergiusza Prokofieva
29 maja – Koncert muzyki Johannesa Brahmsai Roberta Schumanna
26 czerwca – Koncert muzyki Henryka Wieniawskiego

Muzyczne podróże ze Sławomirem Sikorą
W pozostałe niedziele goście Starego Browaru przysłuchiwać się będą niekończącemu się repertuarowi Sławomira Sikory. Przez 20 lat grał on dla podróżujących dookoła świata elit – od Monte Carlo po Singapur i, jak wspominał, nie było możliwości, aby nie zagrał utworu na życzenie wytwornego gościa. W ostateczności udawał się do sklepu z nutami w najbliższym porcie, by je wypełnić jak najszybciej. W jego repertuarze znajduje się zarówno muzyka klasyczna jak i światowe standardy. Niedawno wytrawny pianista powrócił do Poznania by koncertować m.in. dla gości Starego Browaru, a także dzielić się swoją pasją, bo jak mówi: „Warto nauczyć się grać. Dla siebie. Na to nigdy nie jest za późno. Dla nikogo.”