Krajowa Siódemka zahacza o Poznań

Krótko, intensywnie, emocjonująco – tak zapowiada się Short Waves Festival 2016. Od 15 do 20 marca Poznań wypełni się najciekawszymi krótkimi metrażami z całego świata, ale już 1 marca rozpocznie się jedna z najważniejszych części programowych festiwalu, jaką jest konkurs Krajowa Siódemka.

Siedem najlepszych krótkich metraży z Polski, 7 tysięcy złotych do wygrania – Short Waves Festival 2016: Krajowa Siódemka rusza już 1 marca w Poznaniu. Wydarzenie uświetni koncert Noon (Mikołaj Bugajak), czyli jednego z najbardziej cenionych polskich muzyków, autora wielu albumów uznawanych dzisiaj za klasykę nieszablonowej elektroniki i ambitnego hip-hopu.

Krajowa Siódemka to nowy, ogólnopolski konkurs filmowy, odbywający się w ramach ósmej edycji Short Waves Festival. Filmowa trasa konkursowa potrwa od 1 marca do 30 kwietnia i obejmie kilkadziesiąt miejscowości w tym Wrocław, Lublin, Mielec, Elbląg, Tychy i wiele innych. To publiczność wybierze w głosowaniu najlepszy krótki metraż. Reżyser zwycięskiego filmu otrzyma nagrodę w wysokości 7 tys. złotych.

Krajowa Siódemka, czyli Droga Krajowa numer 7, przecina całą Polskę, spinając ze sobą Bałtyk i Tatry, po drodze zahaczając o Kraków, Warszawę i Gdańsk. Short Waves Festival zabierze Was na wyprawę przez malowniczą krainę polskiego krótkiego metrażu, pełną emocji, doznań estetycznych i wrażeń wizualnych. W planie podróży siedem przystanków, czyli najlepszych i najciekawszych krótkich filmów ostatniego roku, starannie wybranych przez kuratorkę sekcji Kaję Klimek.

Short Waves Festival, czyli najbardziej treściwy festiwal krótkiego kina odbędzie się w Poznaniu już po raz ósmy. Tym razem pod hasłem „we are open”, oznaczającym otwartość na otaczający nas świat, ludzi i nowatorskie pomysły.

Short Waves Festival 2016 to także otwartość pod względem formalnym. Przełamując klasyczny format festiwalu, Short Waves wychodzi poza sztywne ramy czasowe – nie ma początku, nie ma końca. Na Festiwal składa się wiele wydarzeń, odbywających się w trakcie całego roku i na terenie całego kraju.

Główny konkurs Festiwalu, Poznań Open, został otwarty dla twórców z całego świata, po raz pierwszy zyskując międzynarodowy charakter. Oprócz tego SWF to jedyne w swoim rodzaju konkursy Best of Seven i Dances with Camera. Wyjątkowe Random Home Cinema, czyli niepowtarzalne pokazy w prywatnych mieszkaniach Poznaniaków. Nie zabraknie także filmów z pogranicza eksperymentu i video-artu w ramach Art Shorts i Poznań Wave.

W programie znajdzie się również wiele ciekawych wydarzeń branżowych w ramach Poznań Industry Days oraz warsztatów. Emocji nie zabraknie również w jedynym w swoim rodzaju Klubie Festiwalowym, który kilkukrotnie zmieni swoją lokalizację, aby umożliwić uczestnikom festiwalu wielowymiarowe doświadczenie miasta. Program festiwalu dostępny jest na stronie: http://shortwaves.pl/sites/2016/files/swf2016_program_0.pdf.

Program – wtorek, 1 marca:
Dokument / reż. Marcin Podolec / animacja / 2015 / 6’55’’
Obserwujemy dzień z życia 60-letniego mieszkańca małej miejscowości na prowincji. On i żona w za dużym domu. Codzienne zajęcia mężczyzny, takie jak picie kawy czy telefonowanie do dzieci, przeplatane są jego wspomnieniami i refleksjami. Mężczyzna marzy o pięknie, jednak pozostaje boleśnie świadomy rzeczywistości.

Moloch / reż. Szymon Kapeniak / fabuła / 2015 / 32’00’’
Roma, Stach i Chudy pracują nielegalnie na terenie podupadającej huty stali. Roma wdaje się w płomienny romans i postanawia odejść z pracy. Uczucie staje się dla niego pretekstem do zmienienia swojego życia, co nie podoba się jego kolegom. Tak zawiązuje się jedna z wielu wersji opowieści o Kainie i Ablu.

Daniel Spaleniak – Back Home feat. Katarzyna Kowalczyk / reż. Weronika Izdebska / teledysk / 2016 / 4’33’’
Przestrzeń. Chłodne, rześkie powietrze, spienione fale obmywają brzeg, w miejscu w którym chmury sięgają ziemi cienka linia niedosięgalnego horyzontu. Czego szukasz?

Obiekt / reż. Paulina Skibińska / dokument / 2015 / 14’25’’
Kreacyjny obraz akcji poszukiwawczej, rozgrywającej się w przestrzeni dwóch światów – na lodowej pustyni oraz pod wodą. Film jest opowiedziany z punktu widzenia ekipy ratunkowej, nurka wkraczającego do podlodowego świata oraz zwykłych ludzi, oczekujących na brzegu.

Dzień Babci / reż. Miłosz Sakowski / fabuła / 2015 / 30’00’’
Tomek potrzebuje pieniędzy. Oszukuje starszą kobietę metodą “na wnuczka”. Kiedy wydaje się, że wszystko idzie zgodnie z planem, ta nagle demaskuje oszusta i zamyka go w mieszkaniu. Kobieta proponuje mu układ, który splata ich losy w nieoczekiwany sposób.

Umowa / reż. Ewa Smyk / animacja / 2015 / 4’29’’
Animacja poklatkowa opowiadająca o tradycyjnych oświadczynach we wsi Dobrowoda na Podlasiu w latach 50. i 60. XX wieku. Scenariusz powstał na podstawie fragmentu dziennika Mikołaja Smyka – dziadka autorki. „Umowa” jest osobistą refleksją na temat pamięci rodzinnej.

Jacek Sienkiewicz – Drifting / reż. Michał Marczak / teledysk / 2015 / 4’54’’
„Drifting” to wyprawa do miejsca, gdzie muzyka wprawia ludzi w ekstatyczny trans, gdzie nikt nie przejmuje się rzeczywistością. Klip jest częścią pełnometrażowego filmu “Wszystkie nieprzespane noce” Michała Marczaka, który został nagrodzony w Sundance za najlepszą reżyserię.

Łączny czas: 94’16’’
Kuratorka sekcji: Kaja Klimek
Filmy będą pokazywane w oryginalnej wersji językowej z angielskimi napisami.
Bilety: 20 zł – do nabycia online lub w kasie CK Zamek.