Maniery poznańskich uczniów pod pieczą ZTM

Edukacyjny program dla szkół podstawowych 1 marca rozpoczyna Zarząd Transportu Miejskiego.

Projekt edukacyjny “Ale jazda! PEKA to frajda!” jest wspólnu, przedsięwzięciem ZTM i wydziału oświaty Urzędu Miasta Poznania. W pierwszym etapie udział w programie weźmie ponad 40 szkół z wielkopolskiej stolicy.
– Postanowiliśmy przybliżyć transport publiczny nie dorosłym, ale dzieciom, młodzieży, zapoznać z komunikacją miejską od małego – opowiada Bogusław Bajoński, dyrektor ZTM. – Chcemy opowiedzieć o karcie juniora, o biletach semestralnych, o korzystaniu z tPortmonetki. Poznań jest jednym z nielicznych miast w Polsce, Europie i pewnie na świecie, które posiada tak unikalną taryfę przystankową degresywną – im dalej jedziesz, tym mniej płacisz.
Skrypty lekcji są dostosowane do poszczególnych grup wiekowych, dla pierwszaków, klas 2-3 oraz klas 4-6. Szkolne spotkania poprowadzą specjalnie przeszkoleni animatorzy.

– Chcemy również przybliżyć zasady savoir-vivre – jak należy się zachowywać albo jak zachowywać się nie należy zarówno w tramwajach jak i w autobusach. Żeby wszystkim nam się żyło i korzystało z transportu publicznego łatwiej.
Bajoński zaznacza, że “Ale jazda! PEKA to frajda!” to odpowiedź na potrzeby zgłaszane przez pasażerów.