Na Grunwaldzkiej będzie demonstracja

Najgorętsza ostatnimi czasy ulica Poznania w piątkowe popołudnie będzie miejscem rowerowej pikiety. Co ciekawe, mają w niej wziąć udział także Jacek Jaśkowiak i Maciej Wudarski, czyli prezydent Poznania i jego zastępca.

Demonstrację organizuje stowarzyszenie Prawo do Miasta – dotyczyć zaś będzie poparcia dla projektów wydzielenia torowiska tramwajowego oraz budowy dróg rowerowych na ulicy Grunwaldzkiej. Postulaty te nie spodobały się niektórym radnym miejskim, najgłośniej zaś protestują Bartosz Zawieja, Tomasz Lipiński oraz Marek Sternalski z PO.

Usprawnienia te są o tyle istotne, że pozwoliłyby na bezproblemowy przejazd tramwajów kursujących ulicą Grunwaldzką. Obecnie w godzinach szczytu często grzęzną one w korku tworzonym przez samochody wjeżdżające na torowisko. Problemy mają także rowerzyści – ulica Grunwaldzka nie jest dla nich najbezpieczniejszym miejscem w mieście.

Radni PO widzą sprawę zupełnie inaczej, martwiąc się o jeszcze większe korki samochodowe. Na ostatniej sesji rady miasta Zawieja skrytykował zwolenników usprawniania komunikacji miejskiej, nazywając ich m.in. ignorantami.

Zwolennicy zmian nie zrazili się takim postawieniem sprawy – przygotowali nawet specjalną petycję do władz miasta, pod którą zebrali 740 podpisów. Właśnie ta petycja ma być przekazana prezydentowi Poznania podczas piątkowej demonstracji.
– Po odczytaniu i wręczeniu Prezydentowi petycji poparcia dla zmian w ul. Grunwaldzkiej, podpisanej przez 740 poznaniaków w ostatnim tygodniu konsultacji społecznych (w załączeniu), oraz wystąpieniach gości i organizatorów wyruszamy ul. Grunwaldzką o godz. 17.00 – zapowiada Lech Mergler ze stowarzyszenia Prawo do Miasta. –
Jedziemy prawym pasem jezdni tak, by nie utrudniać ruchu samochodów na pasie lewym i ew. pozostałych, dostosowując się do znaków i sygnałów drogowych. Jesteśmy pełnoprawnymi użytkownikami ruchu drogowego, i tak chcemy być traktowani.

Współorganizatorami wydarzenia są Sekcja Rowerzystów Miejskich, Stowarzyszenie Ulepsz Poznań, Partia Zieloni Koło Poznań i Partia Razem Koło w Poznaniu.