Zawyj dla wilka w Poznaniu

Dołącz do watahy. Zawyj dla wilka – to hasło, pod którym aktywiści WWF Polska apelują o ochronę wilków. Happeningi odbyły się już w Rzeszowie, Olsztynie i Wrocławiu, a w najbliższy weekend akcja planowana jest w Poznaniu.

Fundacja WWF Polska chce pokazać prawdziwy wizerunek wilków i dlatego 9. edycję Godziny dla Ziemi dedykuje właśnie tym pięknym zwierzętom. Już w sobotę, 12 marca o godz. 12.00 na Starym Rynku w Poznaniu będzie można symbolicznie zawyż dla wilka.
– Jeśli los wilków nie jest wam obojętny, dołączcie do happeningu pod koziołkami na poznańskim Starym Rynku – apelują aktywiści WWF.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Fundacji WWF przez Instytut Millward Brown wynika, że 66 proc. Polaków uważa wilki za niebezpieczne zwierzęta, a 71 proc. bałoby się spotkania z nimi w lesie. Wynika to z tego, że wilk ciągle postrzegany jest przez pryzmat bajki, jako ten, który zjadł babcię i pożarł Czerwonego Kapturka. Taki obraz wilka utrwalany jest również w kulturze.

Tymczasem ma on niewiele wspólnego z rzeczywistością. Wilk jest bardzo płochliwy, unika i boi się człowieka. Wilki są bardzo inteligentne, mają rozwinięte relacje społeczne i system komunikacyjny. Najważniejsze jest dla nich wataha.
– Obecnie Polska jest jednym z niewielu krajów Unii Europejskiej, który możemy nazwać wilczą ostoją. Pojawiają się jednak głosy ludzi, którzy chcą zgodzić się na odstrzał wilków w Polsce. Wilki polują na duże zwierzęta leśne i dokonują ich selekcji. Stają się konkurencją dla niektórych myśliwych, którzy traktują lasy jak hodowlę zwierząt. Las nie potrzebuje tej ingerencji, kiedy mieszkają w nim wilki – wyjaśniają aktywiści WWF. – Chcemy zebrać jak największą watahę zadeklarowanych przyjaciół wilka i pokazać, że wspieramy wilcze rodziny i nie zgadzamy się na hodowle dzikich zwierząt w lasach. Wilki w obrębie swojej watahy są troskliwe, odpowiedzialne, solidarne.

Na wspólne wycie organizatorzy zapraszają wszystkich mieszkańców, miłośników zwierząt i ginących gatunków w sobotę, 12 marca o godz. 12.00 na Starym Rynku pod koziołkami.