Przy Posnanii wybudują scenę

Pierwsze zakupy w największym wielkopolskim centrum handlowym będzie można zrobić dopiero w październiku lub listopadzie, ale wcześniej, bo już we wrześniu, mieszkańcom zostaną udostępnione przestrzenie przy budynku. Inwestor utworzy tu m.in. fontannę oraz strumień. Nie zabraknie też sceny.

W sąsiedztwie powstającego Centrum Posnania zmianom ulegają nie tylko okoliczne ulice, ale cały obszar poznańskiej Łaciny. Już jesienią opuszczone miejsce na Ratajach zostanie zagospodarowane i oddane poznaniakom. Jak będzie wyglądało?

Tereny zielone i spacerowe, rozbudowana sieć ścieżek rowerowych, a także plac z fontanną i promenada łącząca centrum z rondem Rataje ma być miejscem spotkań i rekreacji dla mieszkańców miasta i przyjezdnych. Jednym z najatrakcyjniejszych obiektów na promenadzie będzie rzeźba – mebel miejski zaprojektowany przez polskich projektantów. Na placu przed głównym wejściem i na promenadzie łączącej Posnanię z rondem Rataje powstaną też instalacje wodne – wyłożony kamieniami strumyk oraz fontanna z podświetleniami, otoczona ławkami i zielenią. Wszystko to, by w upalne dni mieszkańcy mieli gdzie odpocząć.

Nowy deptak w Poznaniu

Na stu trzydziestometrowej alei łączącej Posnanię z rondem Rataje poza ciekawą i nowoczesną architekturą, a także miejscami do wypoczynku, znajdzie się trzydziestometrowa powierzchnia wystawiennicza. W przyszłości będzie ona mogła służyć do ekspozycji prac artystycznych.
– Promenada będzie miejscem otwartym dla każdego. Ma to być przestrzeń spotkań, relaksu i rekreacji, a organizowane tam wydarzenia mają przyciągać mieszkańców i przyjezdnych – mówi Lidia Deja, szef marketingu i PR firmy Apsys, inwestora Posnanii. – Chcemy, aby teren wokół Posnanii był wygodną i nowoczesną przestrzenią, przyjazną dla ludzi.

Dopełnieniem promenady i placu mają być nowoczesne punkty gastronomiczne – wolnostojące foodtracki z jednej strony, a z drugiej położone na parterze Posnanii polskie i międzynarodowe restauracje i kawiarnie z wejściami z poziomu placu, ogródkami letnimi i zimowymi, a przede wszystkim różnorodnym menu. Powyżej na pierwszym piętrze znajdzie się przestronne i ciekawie zaaranżowane miejsce ze stolikami na 700 miejsc i tarasem widokowym na sąsiadujący plac.

Scena Posnania

Jednym z najciekawszych obiektów, jakie zostaną ustawione na promenadzie w pobliżu centrum ma być “Scena Posnania”. Do zaprojektowania mebla inwestor zaprosił Dorotę Koziarę i Tomasza Augustyniaka – wybitnych poznańskich designerów, których prace zostały docenione na międzynarodowych wystawach.
– Przestrzeń publiczna jest miejscem, w którym często zatrzymujemy się na chwilę żeby odpocząć. Ważne jest więc tworzenie miejsc harmonijnych, dających ludziom szansę na  relaks – mówi Tomasz Augustyniak.

Mebel będzie zbudowany z horyzontalnie ułożonych płyt betonowych, między które zostaną wkomponowane drewniane elementy. Poza funkcją siedzenia i relaksu, będzie mógł też pełnić rolę otwartej sceny na potrzeby różnego rodzaju wydarzeń.
– Tworząc ten projekt chcieliśmy zaoferować miastu nie tylko mebel uliczny i miejsce relaksu, ale przede wszystkim Nową Scenę Posnania, otwartą dla wszystkich – mówi Dorota Koziara, współautorka projektu.

Dorota Koziara i Tomasz Augustyniak uczyli się razem w liceum plastycznym, razem studiowali w Akademii Sztuk Pięknych (dzisiejszym Uniwersytecie Artystycznym). Potem ona wyjechała do Mediolanu, gdzie współpracowała m.in. z Atelier Mendini, on został w Poznaniu i projektował meble dla firm Comforty, Noti czy Vox. W 2010 r. Instytut Wzornictwa Przemysłowego przyznał mu tytuł designera roku. Cały czas jednak współpracowali. Niedawno wspólnie stworzyli mebel miejski dla centrum handlowego Posnania. Firmie Apsys, która jest inwestorem Posnanii, zależało by projektanci byli poznaniakami.