Pogromcy much i komarów mają domy w Poznaniu

Na podniebnych łowców o wielkiej pożyteczności i niewielkich rozmiarów czekają w stolicy Wielkopolski nowe domy. Dla jerzyków przygotowano 60 budek lęgowych. Jeśli akcja przebiegnie pomyślnie – będzie ich więcej.

Jerzyki w Polsce objęte są ścisłą ochroną gatunkową, dlatego konieczne jest zapewnienie im dogodnych miejsc gniazdowania. Warto to robić, bo są to ptaki wyjątkowo pożyteczne dla człowieka. Pomagają w walce z komarami i muchami, których latem w mieście nie brakuje.

Znalezienie miejsca na gniazdo dla jerzyków wcale nie jest łatwe. Są to ptaki bardzo wymagające. Ich dom musi znajdować się dostatecznie wysoko oraz być zorientowany od strony wschodniej lub północnej.

– Udało nam się wytypować 6 ścian, na których zamontowaliśmy łącznie 60 budek lęgowych – mówi Andrzej Konieczny, prezes PTBS. – Pierwszych ptasich lokatorów spodziewany się po 23 kwietnia czyli dniu św. Jerzego, któremu ptaki te zawdzięczają swą nazwę.

Dodatkową trudnością w znalezieniu miejsca były warunki zachowania bezpieczeństwa mieszkańców bloków na osiedlach PTBS. Budki lęgowe musiały zostać zamontowane na ścianach pozbawionych balkonów i okien.

Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody należy odtwarzać zniszczone, np. w wyniku ocieplenia budynków, siedliska jerzyków. Akcja, na razie próbna, finansowana jest ze środków własnych spółki. Jeśli się powiedzie, PTBS będzie kontynuował montowanie budki lęgowe na swoich osiedlach.