Olga Tokarczuk o wierze, religii i bogach

Niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci — “Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk imponują literackim rozmachem,  wielością poziomów i możliwych interpretacji. Autorka pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam. Już we wtorek, 22 marca Olga Tokarczuk będzie gościem Teatru Polskiego w Poznaniu, gdzie w cyklu “Boskie narracje”, autorka rozmawiać będzie o wierze, religii i bogach.

“Księgi Jakubowe” to nie tylko powieść o przeszłości. Można ją czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII wieku, u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.

Napisała wiele książek, m.in. “Podróż ludzi Księgi”, “E. E.” , “Prawiek i inne czasy”, “Dom dzienny, dom nocny” czy “Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Ale jej ostatnia propozycja, wydane dwa lata temu “Księgi Jakubowe”, wydają się być ich podsumowaniem. To siedem ksiąg, sześć lat pracy nad nimi i ponad 900 stron, które zbierają wiele wątków z jej poprzednich powieści. – Mam poczucie, że “Księgi” są bliskie “Prawiekowi i innym czasom”, że to “Prawiek” napisany 20 lat później, przez dojrzalszą pisarkę. Bo przecież pojawiają się te same tematy. “Księgi Jakubowe” to projekt najbardziej “prospołeczny” z tego, co napisałam – zostawiam siebie na boku, piszę o ludziach i dla ludzi – stwierdziła w rozmowie dla tygodnika “Newsweek”.

Olga Tokarczuk na oczach czytelników maluje w swoich “Księgach Jakubowych” obraz dawnej Polski, w której obok siebie egzystowały chrześcijaństwo, judaizm oraz islam. Zdaniem Aleksandry Lipczak jest “XXI-wieczną wieszczką, która sięga po historię narodu, by ją porządnie wytrzepać, przemaglować i po swojemu zinterpretować”. Za “Księgi” Tokarczuk otrzymała Nagrodę Literacką Nike 2015.

Autorka gościć będzie w Teatrze Polskim we wtorek, 22 marca o godz. 19.00 w Teatrze Polskim. Spotkanie poprowadzi prof. Przemysław Czapliński. Wejściówki 1 zł.