Dzieciaki o niebywałej sile rażenia wystąpią w Teatrze Nowym

Tak śmiało można powiedzieć o grupie HushKids ze Swarzędza i ich projekcie “ato.MY”. Premiera spektaklu odbędzie się w czwartek, 24 marca na deskach Teatru Nowego w Poznaniu.

Zaprzyjaźniona z Teatrem Nowym grupa HushKids, złożona z jedenastu fantastycznych osobowości w wieku od 7 do 13 lat, zaprezentuje widzom roztańczoną opowieść: dziecko jako mikrocząsteczka poruszająca się w makroświecie dorosłych.
– HushKids to grupa taneczna. Od roku jej powstania zostałam zaproszona do przeprowadzenia warsztatów aktorskich. Następnie wpadliśmy z Marcinem na pomysł zrobienia spektaklu ruchowego i tak zaczęła się nasza współpraca nad spektaklem “ato.MY” – mówi Martyna Zaremba, reżyserka spektaklu “ato.MY” i aktorka Teatru Nowego. – Przygotowywaliśmy dzieci do tego, żeby wystąpiły na scenie Teatru Nowego, ale również przygotowywaliśmy ich od strony świadomości, różnicowania i poznawania emocji. Chcieliśmy ich przygotować na to, żeby obserwowali samych siebie w życiu codziennym i umieli to później przełożyć to na scenę, opowiedzieć o tym nie tylko za pomocą słów, ale także tańca.

Pomysłodawcą nazwy spektaklu jest Robert Woźniak z grupy Mixer odpowiedzialnej za kostiumy.
– Obserwowałem, co dzieci robią na scenie i pomyślałem, że każde z nich w tym spektaklu jest taką małą cząsteczką w naszym wielkim świecie dorosłych. Cząsteczką, która przy mały ruchu zaczyna łączyć się w jakąś wspólną całość z innymi cząsteczkami i razem tworzą coś fajnego – wyjaśnia Robert Woźniak. – Jest takim mały atomem i postanowiliśmy zastosować grę słów, żeby przedstawić siebie – a to jesteśmy my.

Premiera spektaklu odbędzie się w czwartek, 24 marca o godz. 18.00 w Teatrze Nowym w Poznaniu. Pomysłodawcy spektaklu, Marcin Stańczyk i Martyna Zaremba planują kolejne występy grupy HushKids. Przed każdym spektaklem będą opowiadać o teatrze tańca i jego znaczeniu dla emocjonalnego rozwoju dzieci i młodzieży. Po każdym spektaklu natomiast zorganizowane zostaną warsztaty taneczne dla dzieci zasiadających na widowni.
– Chcielibyśmy zaoferować dzieciakom, które przyjdą na te późniejsze spektakle, taki kontakt z aktorami, czyli dzieci dzieciom. Nasze dzieci zaproszą na scenę te z widowni, opowiedzą im, co do tej pory zrobili, razem potańczą i może zachęcą do takiej aktywności kulturalnej – wyjaśnia Marcin Stańczyk. – Na pewno możemy obiecać, że za każdym razem spektakl wniesie coś nowego, ponieważ zawsze można coś jeszcze poprawić.

Zajęcia taneczne z dziećmi z grupy HushKids prowadzone są od marca 2014 roku. Na konkursie Grand Prix Polski Września 2014 jeden z podopiecznych zdobył główną nagrodę w tańcu solowym. Na kolejnym Grand Prix Polski Września 2015 grupa HushKids zdobyła w konkursach indywidualnych pierwsze i trzecie miejsce oraz Grand Prix Polski jako formacja taneczna.