Wielkanoc: Złap zająca w teatrze!

Na Święta Wielkanocne szykujemy wykwintne potrawy, świąteczne dekoracje dla domu i mieszkania, a także prezenty, które tradycyjnie przynosi „zajączek”. Nie masz pomysłu na prezent? A może bilet do teatru? Teatr Polski w Poznaniu przygotował dla swoich widzów bilety w super cenach na wybrane spektakle w kwietniu. Z kolei Teatr Nowy w ramach siódmej odsłony projektu “Dotknij Teatru” zaprasza 25 i 26 marca na spektakl “Elvis”, na który bilety również dostępne są w atrakcyjnej cenie.

Teatr Polski w Poznaniu z okazji nadchodzących świąt Wielkanocnych, zaprasza widzów na wybrane spektakle w rewelacyjnych cenach: “Krakowiacy i Górale” 40 zł, “Trojanki” 30 zł, “Ojczyzna” 10 zł. Promocja ważna jest jeszcze 23 marca w kasie teatru bądź poprzez rezerwację telefoniczną.

„Krakowiacy i Górale” w 1794 roku wywołali rewolucję. Błaha historia miłosna okazała się insurekcyjnym manifestem. Niepozorna fabuła podgrzała i tak już wrzące polityczne emocje. Mieszkańcy Warszawy wychodzili na ulice śpiewając arie z opery Bogusławskiego, a sparafrazowany fragment „Wy uczciwi, którzy wszędzie cierpicie dla cnoty” porównywany był z francuskimi pieśniami rewolucyjnymi: „Ça ira” i „Marsylianką”.
 
„Krakowiacy i Górale” w 2015 roku też są o rewolucji. Po przeszło dwustu dwudziestu latach w mocy pozostają pytania o równość i braterstwo, które brał na sztandary Kościuszko, i które stały u początków polskiej nowoczesności. Ciągle warto pytać o zgodę, do której wzywał Bogusławski – czy aby nazbyt prędko nie unieważnia ona istniejących napięć społecznych? Trzeba wreszcie zapytać o możliwość rewolucji – czy każda musi się kończyć tak samo: stosem trupów i klęską pięknych ideałów?

“Trojanki” są spektaklem dla widzów, którzy chcieliby zobaczyć czas, w którym piękni i zbrojni bohaterowie “Iliady” zakończyli już swoje potyczki, w którym Odyseusz nie jeszcze na statek, by rozpocząć swoją pełną przygód podróż. Ten czas należy do opłakujących kobiet – tylko one, Trojanki, ocalały ze zdobytego miasta. Tylko one widzą jego ostateczny upadek. Ich losy zależą od wrogów i kapryśnych bóstw, zależą od wszystkich, tylko nie od nich samych.

Wojna nie ma w sobie nic z kobiety, ale kobieta – być może w sposób szczególny – nosi w sobie wojnę. Jej lament – skutecznie zagłuszany przez narracje o męstwie, przez kolejne newsy – zawsze towarzyszy śmierci. To ona staje przed wyzwaniem, czy i jak żyć dalej. Jej płacz rozlega się i zawsze i teraz: pod murami Troi, na wszystkich wojnach świata, nad brzegami Morza Śródziemnego, wszędzie gdzie wielka historia wyrzuca na brzeg kolejne trupy.

Czym jest ojczyzna? Kiedy dorosły staje przed takim wyzwaniem i nie chce uciekać od odpowiedzi w swój skomplikowany i abstrakcyjny język, otwiera się pole na prawdziwie twórcze spotkanie. Aby mogło do niego dojść, trzeba pozwolić sobie na ryzyko niewiedzy i błądzenia w poszukiwaniu odpowiedzi, ale zawsze w relacji z dzieckiem. Takie możliwości wspólnego bycia w procesie odkrywania skomplikowanych treści daje zabawa. W spektaklu “Ojczyzna” zabawa prowadzona jest przez pięciu bohaterów: Klocka, Mowę, Pana Wojsko, Drogę i Dom.

Z kolei widzowie Teatru Nowego w Poznaniu, 25 i 26 marca mogą skorzystać ze specjalnych cen biletów na spektakl “Elvis” w reżyserii Michala Siegoczyńskiego. Bilety można kupić w cenie 20 zł – tylko w kasie Teatru Nowego na hasło ”Dotknij teatru”. Nie ma możliwości rezerwacji.

Cudowny chłopak z amerykańskiego Południa, z bezczelnym uśmiechem i gitarą, podbija świat. Ma wszystko: talent, wygląd i menadżera, który już wkrótce uczyni go Królem. Pierwszą międzynarodową gwiazdą totalną, z wizerunkiem obmyślonym w najdrobniejszym szczególe. I chociaż nie wspomina o problemach lat 60. oraz 70. – równouprawnieniu, feminizmie, wojnie w Wietnamie, segregacji rasowej – jego piosenki stają się hitami. Elvis prywatny i Elvis sceniczny zlewają się w jedną bezideową masę, z której każdy może wyrzeźbić takiego Króla, o jakim marzy… Presley to już nie piosenkarz. To religia. Przyjmą ją państwo?