Wybuchy na stadionie Lecha. Panika na Bułgarskiej!

Przed stadionem Lecha zgromadził się owładnięty paniką tłum. Kilka minut wcześniej na trybunach doszło do wybuchu substancji pirotechnicznych. Są ranni. Straż pożarna i inne służby starają się opanować sytuację. Na szczęście nikomu nic się nie mogło stać. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta…

Uspokajamy: nic strasznego się nie wydarzyło, choć wybuchy i panika na Inea Stadionie rzeczywiście miały miejsce. Z tą jednak różnicą, że były upozorowane. Wszystko w ramach przygotowań straży pożarnej i innych służb mundurowych do zbliżających się wielkimi krokami obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Co jeśli podczas uroczystości rocznicowych na stadionie Lecha dojdzie do wybuchu substancji pirotechnicznych?

– W pierwszym momencie działają służby porządkowe i przedstawiciele stadionu, w tym służby ochrony – wyjaśnia kpt. Michał Kucierski, oficer prasowy poznańskiej straży pożarnej. – Dopiero później pojawia się straż pożarna. W takiej sytuacji zagadnienia będą prowadzone dwutorowo: pierwszy element związany jest z opanowaniem paniki z jednoczesnym prowadzeniem ewakuacji ludzi ze stadionu, co jest najtrudniejsze. Bardzo ważne jest to, że w tego rodzaju zdarzeniach, kiedy dochodzi do wybuchów, do stratowania ludzi, zawsze są poszkodowani. Strażacy pomagają wtedy służbom medycznym. Drugi element, typowo strażacki, wiąże się z dogaszaniem pożaru, np. jeśli doszło do zapalenia się wystroju sceny. Wtedy strażacy muszą sobie poradzić z ugaszeniem całości.

Ćwiczenia, które w czwartek, 31 marca, odbyły się na terenie Inea Stadionu mają na celu nie tylko przygotowanie funkcjonariuszy straży pożarnej do zbliżających się obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, ale też sprawdzenie, na ile przygotowani są do prowadzenia działań na obiektach tak trudnych, jak stadion przy Bułgarskiej. Chodzi też o sprawdzenie przygotowania logistycznego ratowników i sprawności współpracy strażaków z przedstawicielami innych służb mundurowych.

Gdy pytamy kpt. Kucierskiego, co dla strażaków oznaczają uroczystości związane z rocznicą 1050. rocznicy Chrztu Polski, krótko odpowiada: – Okres wytężonej pracy.

Miejmy nadzieję, że służba poznańskich mundurowych podczas nadchodzących wydarzeń, które – przypomnijmy – w Poznaniu odbędą się 15 i 16 kwietnia, będzie raczej mało „wybuchowa”. Jedno jest pewne: straż pożarna i funkcjonariusze pozostałych jednostek będą na nią doskonale przygotowani.

W dniach 15 i 16 kwietnia w ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski w Poznaniu odbędą się m.in. uroczysta msza święta na Inea Stadionie, rocznicowa premiera musicalu „Jesus Christ Superstar” na tym samym obiekcie, a także uroczyste obrady Sejmu i Senatu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W centralnym punkcie obchodów znajdzie się również Brama Poznania, gdzie poza licznymi wystawami odbędzie się też widowisko multimedialne „966”, wykorzystujące animacje i wizualizacje nawiązujące do rocznicy Chrztu Polski.