Rok Klemensa Janickiego rozpoczęty!

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zainaugurował Rok Klemensa Janickiego. Renesansowy poeta, nazywany „polskim Owidiuszem”, w ciągu najbliższych miesięcy będzie patronem wielu wydarzeń kulturalnych, naukowych, a także konkursu translatorskiego o wawrzyn noszący jego imię.

– Poeta, który pisał z serca – tak postać Klemensa Janickiego przedstawia prof. Ignacy Lewandowski, emerytowany pracownik Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, który badaniom twórczości „polskiego Owidiusza” poświęcił wiele lat. W środę, 6 kwietnia, prof. Ignacy Lewandowski wziął udział w uroczystej inauguracji roku Klemensa Janickiego w Salonie Mickiewicza Collegium Maius.

– O Klemensie Janickim wiele można powiedzieć – zauważa profesor. – Nie miał wiele czasu, bo zmarł, mając zaledwie 26 lat. Dokonał wielkich czynów. Był synem ziemi polskiej spod Żnina, wychowankiem Akademii Lubrańskiego w Poznaniu i Uniwersytetu w Padwie. Pisał tylko po łacinie, ale pisał poezję tak piękną, jak gdyby był mieszkańcem Rzymu. Wzorowali się na nim Mikołaj Rej i Jan Kochanowski. Urodził się, co trzeba podkreślić, w zwyczajnej, chłopskiej rodzinie. Chodził do szkoły w Żninie i już tam dobrze opanował język łaciński.

– Cieszę się, że Żnin pamięta o Klemensie Janickim – podkreślał prof. Lewandowski, zwracając się do uczniów żnińskiej szkoły, którzy przybyli do Colllegium Maius na rozpoczęcie roku renesansowego poety.

O Janickim pamięta również Poznań. W ubiegłym roku przy skrzyżowaniu ulic Masztelarskiej i 23 Lutego odsłonięto poświęcony mu pomnik. W tym roku natomiast – 500 lat od momentu narodzin Klemensa Janickiego (poeta urodził się dokładnie 16 listopada 1516 r. – przyp. red.) – w stolicy Wielkopolski odbędą się liczne poświęcone mu wydarzenia o charakterze kulturalnym, naukowym i popularyzatorskim. Wśród nich jest m.in. konkurs translatorski o wawrzyn noszący imię Klemensa Janickiego pod honorowym patronatem prezydenta Jacka Jaśkowiaka.

Co ciekawe, były starania o to, by nie tylko Uniwersytet im. Adama Mickiewicza obchodził rok Klemensa Janickiego, ale i cała Polska.

– Z inicjatywy prof. Lewandowskiego skierowaliśmy w roku ubiegłym pismo do Kancelarii Sejmu o to, by rok Janickiego był obchodzony w całej Polsce – mówi Bogumiła Kaniewska, dziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. – Niestety nie udało się to. Janickiego wyprzedził Henryk Sienkiewicz. Trudno tu wyceniać zasługi, ale uważamy, ze pierwszy polski poeta wywodzący się z chłopów jest wart upamiętnienia.

Szczegóły tego, jak w tym roku renesansowy poeta zostanie upamiętniony, można znaleźć na stronie www.ifk.amu.edu.pl.
Klemens Janicki żył w latach 1516 – 1543. Do jego najwybitniejszych dzieł należą m.in. satyra polityczna na upadek cnót rycerskich „Polonici vestitus varetatem et inconsatiam Dialogus” oraz cykl elegii „Varia elegiae”. Do współczesnych tłumaczy poezji Janickiego na język polski nalezą Jacek Kowalski i Zygmunt Kubiak.