Park Wilsona otwarto dokładnie 113 lat temu. Zobacz jak się zmieniał

Dokładnie 12 kwietnia 1903 r. otwarto w Poznaniu pierwszy park publiczny. Najpierw nazwano go Ogrodem Botanicznym, a następnie przemianowano na park Wilsona. Na przestrzeni lat park sporo przeszedł. Jak się zmieniał? Zobaczcie sami!

Zajmuje powierzchnię ponad 7 ha, a jego początki sięgają lat 30. XIX w. Wówczas to teren dzisiejszego parku Wilsona wykupiło Towarzystwo do Upiększania Miasta i Jego Okolic, obsadzając go drzewami. Na początku XX w. teren został przekazany miastu. 12 kwietnia 1903 oficjalnie udostępniono go mieszkańcom, początkowo pod nazwą Ogrodu Botanicznego. W 1910 r. w nowo powstałym ogrodzie w ramach Wystawy Wchodnioniemieckiej Przemysłu, Rzemiosła i Rolnictwa wzniesiono palmiarnię.

W 1926 r. patronem parku został prezydent USA Thomas Woodrow Wilson. Dwa lata później park został włączony do terenu Powszechnej Wystawy Krajowej (PWK), wtedy też powstała parkowa fontanna. Również w 1928 r. władze Poznania ogłosiły konkurs na pomnik prezydenta Wilsona. Konkurs wygrała Zofia Trzcińska-Kamińska. Popiersie prezydenta artystka ukończyła w 1929 r. W tym samym czasie całopostaciowy pomnik Wilsona ofiarował Poznaniowi Ignacy Paderewski. Wykonał go znany amerykański rzeźbiarz Gutzon Borglum, autor twarzy prezydenta Jerzego Waszyngtona wyrzeźbionej w zboczu góry Rushmore. W czasie wojny pomnik został zniszczony przez hitlerowców.

Po zakończeniu walk o Poznań (dokładnie 4 marca 1945 r.) odbył się w parku pierwszy w mieście publiczny koncert muzyczny po II wojnie światowej (wzięli w nim udział m.in. Stefan Stuligrosz, Wiktor Buchwald i Wanda Falkówna).

W 1951 r. park przemianowano na park Marcina Kasprzaka, a na miejscu pomnika Wilsona w 1963 r. stanął  pomnik rewolucjonisty. Do przedwojennej nazwy park wrócił w 1990 r. Postać Marcina Kasprzaka w 1994 r. zastąpiło popiersie prezydenta Wilsona wyrzeźbione przez Zofię Trzcińską-Kamińską (popiersie odnalazło się na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Remontowo-Budowlanego nr 3 w Poznaniu; było zakopane w ziemi i znajdowało się w bardzo złym stanie). Pomnik działacza trafił do Czołowa, gdzie urodził się Kasprzak.

Park wpisany jest do rejestru zabytków. Oprócz wspomnianych pomników stoją w nim także muszla koncertowa z 1936 r. oraz odlana w 1891 r. rzeźba Perseusza i Andromedy będąca podarkiem dla miasta od cesarzowej Wiktorii (cesarzowa gościła w Poznaniu w 1888 r.). W latach 1993 i 1994 park poddano rewitalizacji. Na jego terenie znajdują się dwa drzewa-pomniki przyrody: platan o obwodzie pnia 410 cm i wierzba o obwodzie 430 cm.