Watykan nie chce abp Paetza na rocznicy Chrztu Polski. “Papież zachęca do życia w odosobnieniu”

Nuncjusz apostolski w Polsce, abp Celestino Migliore przekazał metropolicie poznańskiemu list ze stanowiskiem Watykanu w sprawie obecności abp Juliusza Paetza, głównej postaci największego seksualnego skandalu w polskim kościele katolickim, na obchodach 1050. rocznicy Chrztu Polski w Poznaniu: – Ojciec Święty zachęca do życia w odosobnieniu, w postawie skruchy i modlitwy. Stolica Apostolska nie widzi możliwości uczestnictwa abp. Juliusza Paetza w jubileuszowych uroczystościach kościelnych.

13 kwietnia, dzień po oficjalnym potwierdzeniu plotek o obecności byłego metropolity poznańskiego na jubileuszu Chrztu Polski, abp Celestino Migliore, przedstawiciela papieża Franciszka w Polsce, przekazał abp Stanisławowi Gądeckiego list do abp Juliusza Paetza.

– Wiadomości ukazujące się w mediach, dotyczące uczestnictwa Księdza Arcybiskupa w oficjalnych uroczystościach 1050. rocznicy Chrztu Polski, tworzą dla Kościoła w Polsce i dla Stolicy Apostolskiej nową sytuację niepotrzebnego i szkodliwego zamieszania, która stoi w jawnej sprzeczności z instrukcjami przekazanymi przez Sekretarza Stanu w 2013 r. – pisze abp Migliore. – Stolica Apostolska nie widzi możliwości uczestnictwa abp. Juliusza Paetza w jubileuszowych uroczystościach kościelnych z udziałem Legata Papieskiego. Zdaniem nuncjatury decyzję tę należy traktować jako normę także na przyszłość, zwłaszcza w perspektywie Światowych Dni Młodzieży. Ojciec Święty zdecydowanie ponawia zaproszenie do życia w odosobnieniu, w postawie skruchy i modlitwy.

– Wywiadów nie udzielam, powiedziałem, że będę. I to nie jako gość. Ja tutaj jestem u siebie – 12 kwietnia powiedział dziennikarzowi TVN24 abp Paetz. Na uwagę o kontrowersyjności sytuacji, urodzony w Poznaniu duchowny stwierdził: – Niech piszą do Ojca Świętego.

W 2002 r. media ujawniły kierowane pod adresem kapłana, wtedy metropolity poznańskiego, oskarżenia o molestowania seksualne kleryków. Miesiąc po skandalu Watykan nałożył na abp Paetza zakaz udzielania sakramentów święceń i bierzmowania, głoszenia kazań, konsekrowania kościołów i ołtarzy, a także przewodniczenia publicznym uroczystościom. Duchowny złożył też na ręce Jana Pawła II rezygnację z obowiązków metropolity poznańskiego, cały czas nie potwierdzając jednak stawianych mu zarzutów. W kolejnych latach abp Paetz usiłował cofnąć restrykcje, bezskutecznie.