Festiwal z udziałem legend tanga buduje most między Poznaniem a Buenos Aires

Magnesem w świecie tanga ma być legendarna para tancerzy, Carlos Perez i Rosa Forte, która pod koniec kwietnia po raz pierwszy odwiedzi Polskę. Za argentyńskimi mistrzami na El Giro, czterodniowy festiwal taneczny, zjedzie do Poznania międzynarodowa śmietanka z m.in. Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Portugalii oraz Hiszpanii. Wydarzenie ma zrewolucjonizować formułę imprez artystycznych opartych na tango argentyńskim.

Od piątku 29 kwietnia do poniedziałku 2 maja trwa El giro, pierwszy w Polsce festiwal tango salon o tak szerokim zasięgu, promujący wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO tango argentyńskie.
– Festiwal jest wyjątkowy nawet na skalę ogólnopolską, ponieważ łączy amatorów z profesjonalistami, jest pomostem między Poznaniem i Buenos Aires, a także pomiędzy osobami pełnosprawnymi z niepełnosprawnymi – chcemy podkreślić, że tango argentyńskie jest również terapią – opowiada Marta Tomczyszyn z fundacji Południe, organizatora El giro.

Nazwa El giro, po hiszpańsku obrót, została wybrana z chęci wprowadzenia małej rewolucji w dotychczasowej formule imprez tanecznych.
– Festiwale w Polsce, w tym w Poznaniu, dedykowane są tańczącym już osobom, to wydarzenia szczelne, zamknięte dla ludzi z zewnątrz. My natomiast uważamy, że tango to dużo więcej – pewien świat, który chcemy otworzyć przed poznaniakami ruchem, filmem, muzyką i literaturą – kontynuuje członek zarządu Południa.

Program 4-dniowego festiwalu jest, zdaniem organizatorów, nawet “zbyt bogaty”.
– W celu poszerzenia grupy odbiorców El Giro oferuje wiele aktywności dostępnych dla wszystkich, nie tylko ludzi tańczących. Takie wydarzenie ma większy sens – opowiada Sylwester Łazicki z jeżyckiej fundacji. – Każdy dzień zaczynamy od śniadania tangowego w restauracji na ulicy Mickiewicza, gdzie można zjeść, porozmawiać i potańczyć – lub nie. Przygotowaliśmy zajęcia dla tancerzy zaawansowanych, początkujących i zaczynających od zera, prowadzimy również warsztaty dla niewidomych i niepełnosprawnych. Lekcja dla DJ-ów zostaną poprowadzone przez Marcelo Rojasa, artystę o międzynarodowej sławie. W Zamku zaplanowaliśmy koncert fińskiego Tango del Norte i hiszpańskiego Romina Bianco oraz wybór filmów, czarną komedię Tango Libre, potem Cafe de los Maestros o znamienitych kompozytorach tanga.

El Giro to również szansa spotkania głównych bohaterów wydarzenia, prawie 80-letnich Carlosa Pereza i Rosy Forte. Legendarni nauczyciele wyszkolili sześć z ostatnich siedmiu zwycięskich par Mistrzostw Świata w Tango Salon, do Polski przyjadą po raz pierwszy na zaproszenie swoich wychowanków – Jorge Maximiliano Carroza a i Amandy Gris.
– Wiele podróżujemy, po Rosji, Francji, Włoszech, ale to z Polakami złapaliśmy specjalną więź – opowiada Amanda, tancerka z Buenos Aires. – Poznaniacy rozumieją i szanują tango, którego nauczamy. Po rozpoczęciu kursów, zdobyciu przyjaciół i uczniów, postanowiliśmy sprowadzić do Poznania – który odwiedzamy po raz piąty – naszych mistrzów, Carlosa i Rosę. Ludzie z całego świata przyjeżdżają z ich powodu do Argentyny, jednak para – z powodu podeszłego wieku – nieczęsto podróżuje po świecie.

Tańczący od ponad 50 lat Carlos i Rosa w trzy dni, od 29 kwietnia do 1 maja, poprowadzą pięć warsztatów zakończonych filmem dokumentalnym i pogadanką. Łącznie w El Giro udział weźmie około 300 tancerzy z kraju i z zagranicy, m.in.  z Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Finlandii, Francji, Rosji oraz Słowacji.