Terminy dla tramwaju na Naramowice. Rozpoczęcie procedur przetargowych pod koniec 2018 roku

Miasto przedstawiło wstępny harmonogram działań w sprawie tramwaju na Naramowice. Nie mamy dobrych wieści dla mieszkańców tej części Poznania. Budowa trasy nie ruszy zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w 2018 r. Na ten rok założono bowiem „rozpoczęcie procedur przetargowych”. Co to oznacza?

W skrócie: budowa długo wyczekiwanej trasy tramwajowej na Naramowice rozpocznie się nie wcześniej jak w pierwszej połowie 2019 r. Tyle bowiem najkrócej mogą potrwać procedury przetargowe. Nie oznacza to jednak, że do tego momentu nie będą podejmowane żadne działania w sprawie inwestycji.

ZOBACZ TEŻ: TRAMWAJ NA NARAMOWICE – POCZĄTEK DOPIERO W 2018 ROKU?

Jak dowiadujemy się z odpowiedzi na pismo skierowane do urzędu miasta przez Radę Osiedla Naramowice (zobacz pismo), na IV kwartał 2016 r. zaplanowano uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i studium wykonalności.

„W grudniu 2016 planowane jest złożenie wniosku o dofinansowanie do Centrum Unijnych projektów Transportowych. Wstępnie rozpoczęcie procedur przetargowych na roboty budowlane zakładane jest na koniec 2018 r.” – czytamy w piśmie.

Wszystko wskazuje więc na to, że budowa tramwaju na Naramowice wbrew zapowiedziom z kampanii wyborczej nie rozpocznie się w czasie bieżącej kadencji prezydenta Jacka Jaśkowiaka. Ta kończy się bowiem w 2018 r.

Sama inwestycja ma być podzielona na dwa etapy. W pierwszej kolejności powstanie trasa tramwajowa łącząca Naramowice z pętla na Wilczaku. W dalszej kolejności planowane jest dociągnięcie jej do Garbar. Więcej o technicznych aspektach inwestycji przeczytacie w artykule: „Jak będzie wyglądać linia tramwajowa na Naramowicach?”.