Poznań przystępuje do kampanii przeciwko antysemityzmowi

Poznań przystępuje do kampanii „Mayors United Against Anti-semitism”. Poprzez włączenie się w koalicję przeciwko antysemityzmowi miasto po raz kolejny chce wyrazić swój sprzeciw wobec wszelkim oznakom nietolerancji i ksenofobii wobec Żydów.

Poznań jest jednym z niewielu polskich miast, w których regularnie przypomina się o kluczowych wydarzeniach w historii narodu polskiego i żydowskiego. We wtorek (19 kwietnia, w 73. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim – przyp. red.) pisaliśmy o złożeniu kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym ofiary obozu pracy dla Żydów w Poznaniu, zlokalizowanym przy ul. Królowej Jadwigi. Teraz z kolei urząd miasta poinformował o przystąpieniu Poznania do kampanii „Mayors United Against Anti-semitism”.

CZYTAJ TEŻ: POZNAŃSKA MŁODZIEŻ I GOŚCIE Z IZRAELA UCZCILI PAMIĘĆ O OFIARACH HOLOCAUSTU

Kampania ma na celu potępienie wszelkich form nienawiści wobec Żydów. Obecnie bierze w niej udział ok. 400 miast, które zadeklarowały prowadzenie polityki zerowej tolerancji wobec antysemickich incydentów oraz propagowanie wszelkich działań na rzecz zwalczania dyskryminacji na każdym polu.

Jak czytamy na stronie Miasta Poznania, decyzja o przystąpieniu stolicy Wielkopolski do koalicji jest „zgodna z priorytetami prezydenta Jacka Jaśkowiaka, który wizerunek miasta chce budować w oparciu o wartości takie, jak tolerancja i otwartość”.

– Chcemy, by w Poznaniu wszyscy czuli się dobrze i bezpiecznie, niezależnie od tego, jakiej są rasy, jaką wyznają religię czy jakie mają poglądy – mówił Andrzej Białas, dyr. Gabinetu Prezydenta, podczas uroczystości z okazji Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu obchodzonego w 73. rocznicę powstania w getcie warszawskim. – Ten dzień to doskonała okazja, by przypomnieć, że tylko od nas zależy, czy społeczność żydowska oraz inne mniejszości, które od setek lat współtworzą kulturowe i duchowe dziedzictwo Polski, będą cieszyły się w naszym kraju należnym szacunkiem.

Obchody wybuchy powstania w getcie warszawskim organizowane są w całej Polsce. Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 r. i trwało do połowy maja. Było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko Niemcom.