Słońce nadciąga nad Poznań. Kolektory słoneczne pójdą w ruch?

Do Poznania wielkimi krokami zbliża się lato. To szczególnie dobra informacja dla właścicieli kolektorów słonecznych, gdyż to właśnie między marcem a wrześniem Słońce dostarcza nam najwięcej energii.

Prawie 80% – właśnie tyle wynosi w naszym kraju procentowa dostępność energii słonecznej w okresie wiosenno-letnim. Zdecydowanie najwięcej promieni słonecznych dociera do nas między czerwcem a sierpniem – miesiące letnie odpowiadają za 44% całkowitej rocznej sumy nasłonecznienia. Warto jednak zaznaczyć, że dostęp do słońca bywa bardzo nierównomierny i zależy nie tylko od pory roku i dnia, ale także od danego regionu.

Tyle słońca w całym mieście?

Polska nie należy do krajów uprzywilejowanych pod względem możliwości wykorzystania energii słonecznej – wynika to z jej położenia na stosunkowo dużej szerokości geograficznej. Ma to szczególnie duże znaczenie w okresie jesienno-zimowym, gdy promieniowanie słoneczne jest mniej intensywne, a same dni stają się znacznie krótsze, co tylko dodatkowo pogarsza sytuację.

Rzecz jasna, w naszym kraju istnieją regiony lepiej i gorzej nasłonecznione. Najlepiej pod względem dostępu do energii słonecznej prezentuje się region Podlasko-Lubelski – wiąże się to z częstym napływem suchych mas powietrza z Ukrainy. Z kolei najmniej korzystne warunki obserwuje się w rejonie wysoko uprzemysłowionym (Śląsk) oraz na polskim wybrzeżu (za wyjątkiem samego Wybrzeża Zachodniego). W regionie górnośląskim na stopień wykorzystania energii słonecznej rzutuje przede wszystkim wysokie zanieczyszczenia powietrza pochodzenia przemysłowego.

Kolektory słoneczne? Poznań nie ma najgorzej

Jeżeli chodzi o warunki solarne, to różnice pomiędzy poszczególnymi obszarami kraju są jednak raczej niewielkie i nie przekraczają kilku procent. Można przyjąć, że średnia roczna wartość natężenia promieniowania słonecznego dla całej Polski wynosi około 1000 kWh/m2, choć jej centralna część uzyskuje nasłonecznienie w granicy ok. 1 022–1 048 kWh/m2. W samej Wielkopolsce – przy optymalnie ustawionej płaszczyźnie pochłaniającej energię słoneczną – z 1 m2 powierzchni absorbującej promieniowanie można w ciągu roku uzyskać około 1 150 kWh energii cieplnej. To jednak tylko potencjalny wynik, który wymagałby dopasowywania kolektorów słonecznych do aktualnej pory roku.

Warto zauważyć, że podobne warunki nasłonecznienia panują w Niemczech, a tam kolektory słoneczne cieszą się niezwykłą popularnością i są powszechnie stosowane – u naszych zachodnich sąsiadów znajduje się prawie 40% wszystkich europejskich instalacji tego typu. Nic dziwnego, gdyż dobrze zaprojektowana i zamontowana instalacja słoneczna może pokryć większość rocznego zapotrzebowania na ciepło, a tym samym znacznie zmniejszyć koszt ogrzewania domu. Nie dziwi zatem, że opłacalność tego typu rozwiązań dostrzega coraz więcej osób z Wielkopolski, a na jej terenie stale przybywa kolektorów słonecznych. Poznań pod względem zainteresowania energią słoneczną powoli zaczyna doganiać Berlin.

Artykuł opublikowany dzięki firmie STG
Artykuł został przygotowany przez firmę STG Viessmann Poznań specjalizującej się w sprzedaży, instalacji i serwisie sprzętu Viessmann tj. kotły gazowe Vitodens i Vitopend, pompy ciepła, kolektory słoneczne itp.