Bezpłatne porady prawne wciąż czekają na poznaniaków!

Realizowany od 1 stycznia w całej Polsce program bezpłatnych porad prawnych cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W samym Poznaniu z nieodpłatnych usług adwokatów i radców prawnych skorzystało już ok. 2500 osób. Miasto wciąż jednak liczy na więcej.

Program bezpłatnych porad prawnych realizowany jest od początku stycznia. Założenie jest proste: zwiększyć dostęp Polaków do profesjonalnych usług specjalistów z zakresu prawa. W samym Poznaniu działają 22 punkty, w których świadczona jest nieodpłatna pomoc prawna. Każdy poznaniak może z niej skorzystać, ale pod kilkoma warunkami.

Pomoc skierowana jest do osób, które nie ukończyły 26 roku życia, oraz do seniorów, którzy ukończyły 65 rok życia. Skorzystać z niej mogą ponadto także osoby korzystające z pomocy społecznej, czyli znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, a także weterani, kombatanci i posiadacze Karty Dużej Rodziny. Pomoc świadczą przede wszystkim adwokaci i radcowie prawni.

CZYTAJ TEŻ: PROBLEMY Z PRAWEM? PROGRAM BEZPŁATNYCH PORAD WYSTARTOWAŁ

Chętnych póki co nie brakuje, ale statystyki nie są do końca zadowalające. W Poznaniu ze świadczonej od przeszło czterech miesięcy pomocy prawnej skorzystało ok. 2500 tys. osób, z czego większość stanowią osoby starsze. Największym powodzeniem cieszą się punkty bezpłatnej pomocy prawnej zlokalizowane przy ul. Libelta, Matejki oraz w okręgowej izbie radców prawnych na Chwaliszewie.

– Jest to dopiero pierwszy kwartał funkcjonowania tego programu i musimy się mu dobrze przyjrzeć – zauważa Wojciech Kasprzak, dyrektor Wydziału Organizacyjnego urzędu miasta. – Pierwszy i drugi miesiąc nie były dla nas zbyt optymistyczne. W tej chwili klientów jest już więcej, poznaniacy szukają tej pomocy.

Jednym z najczęściej odwiedzanych punktów bezpłatnej pomocy prawnej jest punkt znajdujący się w budynku Okręgowej Izby Radców Prawnych przy ul. Chwaliszewo 69. Porad udziela w nich doświadczona mec. Urszula Budzińska, która nie może narzekać na brak osób zainteresowanych jej pomocą.

– Nasz punkt udziela porad od momentu, gdy ustawa weszła w życie. Jesteśmy tu codziennie. Ja udzielam porad prawnych w poniedziałki od 9.00 do 13.00 i we wtorki od 13.00 do 17.00 – informuje mec. Budzińska i dodaje: – Często wychodzę stąd znacznie później, ponieważ odwiedzających nie brakuje, a porady trwają najczęściej godzinę lub nawet dłużej.

– Najczęściej odwiedzają nas osoby od 65 roku życia, ale nie tylko – kontynuuje mec. Budzińska. – Są również osoby młode, które nie ukończyły 26 roku życia i mają ogromne problemy np. z prawem pracy. Są też studenci mający problemy wynikające z niekorzystnie podpisanych umów. Z moich doświadczeń wynika, że górują sprawy cywilne, sprawy wzajemnych wierzytelności i sprawy spadkowe. Rzadziej zdarzają się sprawy karne i związane z nieruchomościami. Wszystko podporządkowane jest kodeksowi etyki zawodowej, który nakazuje nam działać tak, żeby ludzie byli zadowoleni.

Program bezpłatnych porad prawnych jest ściśle powiązany z podejmowaną m.in. przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu próbą poszerzenia świadomości prawnej Polaków. Priorytetem udzielających je specjalistów jest więc w szczególności udzielanie informacji w sposób możliwie jak najbardziej przystępny.

– By osoby potrzebujące przychodziły do prawników, muszą mieć gwarancje tego, że będzie to rozmowa, w której zrozumieją to, co jest do nich mówione, jeśli chodzi o kreowanie pożądanego rozwiązania prawnego – zaznacza mec. Jolanta Kucharzak, koordynator merytoryczny Centrum Edukacji Prawnej. – Naszą misją jest edukacja prawna, łamanie stereotypu, że prawo musi być niezrozumiałe, hermetyczne. Porady prawne, których udzielamy, pokazują wyraźnie, że jest to potrzebne.

Punkty bezpłatnej pomocy prawnej czynne są 5 dni w tygodniu przez 4 godz. dziennie, w różnych godzinach, tak aby każdy, niezależnie od tego, w jakich godzinach pracuje, mógł liczyć na pomoc. Szczegóły odnośnie funkcjonowania poszczególnych punktów można znaleźć na stronie www.poznan.pl/pomocprawna.

Koszt projektu to blisko 1 400 000 zł. Środki na jego realizację pochodzą z budżetu państwa. W założeniu program bezpłatnych porad prawnych jest to zadaniem jednorocznym.