Uważajcie na pożary traw!

Wiosna to pora roku, kiedy pożary traw zdarzają się wyjątkowo często – także w Poznaniu. Wiele osób nadal jest przekonanych, że wypalając stare trawy na łące robi miejsce dla młodych roślin, a popiołem użyźnia ziemię. Nic bardziej mylnego!

Wypalanie traw to jeden z najbrutalniejszych sposobów niszczenia środowiska.
Pożary traw w Polsce to prawdziwa plaga. Statystycznie ponad 90 proc. wszystkich wiosennych pożarów traw jest spowodowanych działalnością człowieka, a najczęstszą przyczyną tych zdarzeń są akty chuligańskie, czyli po prostu podpalenia. Pożary powstają też w wyniku wypalania pozostałości roślinnych na terenach np. ogródków działkowych, a także wskutek rozpalania dzikich ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

Wypalanie traw jest niezgodne z prawem i bardzo niebezpieczne. Płonące trawy to pułapka dla owadów i zwierząt, podpalacz niszczy więc środowisko naturalne i wszystko, co w nim żyje. Przede wszystkim jednak ogień to śmiertelne zagrożenie dla ludzi – co roku w pożarach traw w Polsce ponosi śmierć kilkanaście osób, a kilkadziesiąt odnosi obrażenia!

Pożary traw stają się szczególnie niebezpieczne w sytuacji silnego, wiejącego zmiennie z różnych kierunków wiatru. Pożar wtedy rozprzestrzenia się szybko i niekontrolowanie. Regularnie zdarza się, że w wyniku pożarów traw dochodzi do innych groźnych zdarzeń. Niejednokrotnie bywały sytuacje, kiedy ogień wymykał się spod kontroli i sięgał zabudowań miejskich lub przenosił się na pobliskie lasy, a stąd już bardzo blisko do poważnych zdarzeń pożarowych.

Ogień to jednak nie jedyne zagrożenie, jakie niesie ze sobą pożar. Podczas pożarów traw powstaje też duże zadymienie, które jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia. Dym powoduje ponadto zmniejszenie widoczności na drogach, co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.

Dlatego też apelujemy wiosną o rozsądek. Nie tylko do tych, którzy zamierzają wypalać trawy, ale też do tych, którzy mogą być świadkami takich czynów. Powinni wtedy jak najszybciej zawiadomić o tym fakcie straż pożarną oraz policję.

Strażacy z Rataj co roku na wiosnę organizują dodatkowe działania prewencyjne w powyższym zakresie. O zagrożeniach związanych z pożarami traw można przeczytać m. in. w lokalnych gazetach i portalach internetowych, problem ten omawiamy jest również podczas cyklicznie realizowanych zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży oraz organizowanych dni „Otwartych Strażnic”, a wszystko po to, by zapobiec tragedii…