Poznaniacy świętowali uchwalenie konstytucji

Wielkim pochodem i zabawą na placu Wolności poznaniacy uczcili 225. rocznicę uchwalenia konstytucji 3. maja. Nie obyło się jednak bez drobnego incydentu, ponieważ związek patriotyczny “Wierni Polsce” nawoływał do likwidacji Trybunału Konstytucyjnego.

– Dzisiejsze święto obchodzimy z dumą, mając jednak świadomość doświadczanego obecnie kryzysu konstytucyjnego. Od rządzących naszym krajem słyszymy, że Polaków nie obchodzi Trybunał Konstytucyjny. Przez 225 lat zmieniły się czasy i obyczaje, ale wartości pozostały te same. Bądźmy gotowi ich bronić! Niech znów nas zjednoczą! – apelował Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, w przemówieniu wygłoszonym z okazji Święta Konstytucji.

Poznaniacy świętowali 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja na pl. Wolności. Wcześniej przedstawiciele władz samorządowych złożyli kwiaty pod posągiem Stanisława Augusta Poniatowskiego w Sali Renesansowej Ratusza. Wzięli też udział we mszy św. w Farze Poznańskiej, skąd w towarzystwie Orkiestry MPK, młodzieży szkolonej i ułanów przemaszerowali na pl. Wolności, gdzie odbyła się główna uroczystość.

– 225 lat temu Polska zadziwiła Europę. Byliśmy drugim po Stanach Zjednoczonych państwem, w którym spisano nowoczesną konstytucję – mówił do zgromadzonych na pl. Wolności mieszkańców prezydent Jacek Jaśkowiak – Konstytucja 3 Maja znosiła liberum veto, tworzyła instytucje centralne i stałą armię. Rządzenie krajem opierała na równości wobec prawa, tolerancji, poszanowaniu swobód obywatelskich, wolności wyznania. Traktujmy ją jako aktualne zobowiązanie oraz inspirację.

Podczas przemówienia prezydent odniósł się też do osób, które na uroczystości pojawiły się z transparentem nawołującym do likwidacji Trybunału Konstytucyjnego.

– 225 lat temu też byli przeciwnicy Konstytucji, zniesienia liberum veto, przyjęcia idei oświecenia i wartości nowoczesnej Europy. Mam nadzieję, ze wyciągniemy wnioski z historii i będziemy wartości gwarantowanych przez konstytucję bronić – mówił prezydent.

Na zakończenie uroczystości na pl. Wolności Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych zaprezentowała pokaz musztry paradnej, po którym część zgromadzonych przeszła pod Odwach na Starym Rynku. Tam prezydent dokonał uroczystej odprawy Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania.