Poznań na weekend – co robić, gdzie się bawić?

Dni współczesnej sztuki gruzińskiej, wymiana książek w Zamku, dzień darmowego komiksu, charytatywny maraton zumby – kto nie korzysta z przedłużonej majówki poza miastem, niech nie żałuje. W weekend w Poznaniu będzie w czym wybierać!

Piątkowy wieczór rozpoczniemy koncertem Wiesława Prządki – jednego z najwybitniejszych polskich akordeonistów i bandoneonistów. Tym razem artysta chce zabrać publiczność w muzyczną podróż do wiosennego Paryża, a akompaniował mu będzie Edmund Klaus (gitara). W programie najpiękniejsze walce Paryża, znane melodie francuskie i własne kompozycje. Koncert odbędzie się w PoemaCafe Wstęp 35 zł.

Poznańska grupa Rust zaprasza z kolei na podróż w czasie. O godz. 21.00 w klubie Blue Note można będzie przenieść się do lat 70., by ponownie zanurzyć się w twórczości legendarnej brytyjskiej grupy Led Zeppelin. Rust zaserwują słuchaczom twórczość legendy w świeżej oprawie. Led Zeppelin w rustowym wydaniu to hołd dla klasyki podany w nowoczesnym hard rockowym brzmieniu. Bilety 20/25 zł.

Dla miłośników teatru mamy kilka propozycji na piątkowy wieczór. O godz. 20.00 na Międzynarodowych Targach Poznańskich zaprezentowany zostanie spektakl “Kroniki czasu przyszłego”. Polski Teatr Tańca w ramach obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski przygotował dwuczęściowe przedstawienie w choreografii i reżyserii Pawła Malickiego pt. „Żywa historia. Przedmiot myśli”. Bilety 20/40 zł.

Na “Usta Angeliny” o godz. 20.00 zaprasza Mój Teatr (Gorczyczewskiego 2). Odpowiedź na pytanie jak być piękną i młodą jeszcze nigdy nie była tak prosta. Bohaterki sztuki kreowane przez Agnieszkę Różańską i Katarzynę Terlecką w ironiczny i zabawny sposób rozprawiają się z presją „kultu młodości”, przy okazji nie oszczędzając też mężczyzn, którym po nocach śnią się usta Angeliny. Bilety można kupić online, można też zamówić mailem: biuro@mojteatr.pl lub telefonicznie oraz wysyłając sms: 604 111 755.

Estrada Poznańska o tej samej godzinie zaprasza na imieniny kabaretu Czesuaf. Powstał w 2002 r. w Poznaniu. Tworzy go trzech mężczyzn łączących młodzieńczą, wręcz ułańską fantazję z niemałym doświadczeniem scenicznym zdobywanym od kilku lat podczas występów w całej Polsce.Kabaret Czesuaf jest gospodarzem Improwizacji Kabaretowych – ImproBrać, które odbywają się w Scenie na Piętrze. Bilety 40 zł.

O godz. 22.00 Multikino 51 i Malta zapraszają na Noc Kapitana Ameryki, która zamieni zwyczajną noc w niesamowitą przygotę z jednym z najbardziej znanych bohaterów Filmowego Uniwersum Marvela w roli głównej. Steve Rogers wraz z resztą drużyny Avengers wypełnią każdą minutę maratonu solidnymi dawkami super mocy, mega efektów, porywającej akcji i ciętego dowcipu. To wyjątkowa szansa, aby obejrzeć trzy filmy z Kapitanem Ameryką, w tym najnowszy Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów w dniu premiery.

Sobotę, 7 maja można rozpocząć wizytą Bibliotece Uniwersyteckiej. Od godz. 10.00 do 18.00 odbędzie się tam Dzień Darmowego Komiksu. Tysiące darmowych komiksów, wykłady, atrakcje dla najmłodszych, sklepy z komiksami i dużo dobrej zabawy. W pierwszą sobotę maja na całym świecie jest obchodzony Dzień Darmowego Komiksu. Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu już po raz trzeci organizuje z tej okazji imprezę, podczas której są rozdawane komiksy. Przez cały czas w czytelni będzie też możliwość zapoznania się z treścią najciekawszych komiksów, przygotowanych z ośmiotysięcznej kolekcji – zbioru będącego w posiadaniu Biblioteki Uniwersyteckiej.

7 maja na Politechnice Poznańskiej odbędzie się kolejny Dzień Otwarty Tylko dla Dziewczyn – kulminacyjny punkt dziewiątej edycji akcji “Dziewczyny na politechniki!” W programie przewidziane między innymi pokazy, warsztaty, zwiedzanie laboratoriów, stoiska informacyjne. Warto odwiedzić Politechnikę Poznańską i poczuć klimat studiowania. Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny, ze względów organizacyjnych uczennice proszone są o rejestrację.

Od godz. 10.30 z kolei będzie można przytargać książki do CK Zamek. Jest to cykliczna akcja, której celem jest podzielenie się książkami z innymi. Skierowana jest do wszystkich, którzy chcieliby swoje książki wyprawić w podróż. Jedynym warunkiem wzięcia udziału w wydarzeniu jest przyniesienie przynajmniej jednej książki na wymianę. Uczestnik rejestruje się na miejscu na „liście obecności”, deklarując liczbę przyniesionych książek i otrzymuje bilet.

Centrum Kultury Zamek ponownie zaprasza poznaniaków w swoje mury. Tym razem od godz. 13.00 na koncert finałowy FZ World Tour. Z World Tour to projekt Fabryki Zespołów, który daje szansę polskim zespołom zagrania na festiwalach zrzeszonych w ramach akcji. Spośród zgłoszeń jurorzy wybiorą najmocniejsze składy, które wystąpią podczas majowego koncertu finałowego. Kapel wysłuchają przedstawiciele festiwali zrzeszonych w FZ World Tour, którzy będą obecni na koncercie finałowych i na podstawie przedstawionego setu wybiorą zespoły, włączając je do line-up tegorocznych imprez: EXIT Festival (Serbia), Masters of Rock (Czechy), Metalfest Open Air (Czechy) i Ostrava v Plamenech (Czechy), BASH Berlin Artispool Show (Niemcy).

Dla wszystkich, którzy chcą spędzić aktywnie sobotnie po południe, może skorzystać z zajęć zumby. Ogólnopolska Szkoła Fitness i Tańca dla Kobiet SalsaFit oraz Grupa Animacyjna Kinimodo zapraszają na I Charytatywny Maraton Zumba i Formuła S w Poznaniu. Impreza odbędzie się o godz. 15.30 w Centrum Sportu i Politechniki Poznańskiej na ul. Jana Pawła II 28. W programie solidna dawka treningu, tańca i fitnessu dla kobiet, a także mnóstwo atrakcji dla dzieci. Za wzięcia udziału w maratonie uczestniczki będą płaciły smakołykami oraz artykułami dla mieszkańców Schroniska dla zwierząt w Poznaniu. Na maraton nie trzeba się wcześniej zapisywać (ewentualny telefon do kontaktu 505276709), wystarczy przyjść z matą do ćwiczeń.

Miłośnicy teatru w sobotni wieczór również znajdą coś dla siebie. Teatr Polski o godz. 17.00 i 19.30 zaprasza na spektakl “Piszczyk”. Jan Piszczyk pragnie być wzorowym obywatelem polskiego państwa, stara się dostosować do wszystkich norm i wzorców dyktowanych przez narodową i kulturową rzeczywistość. Konformizm Piszczyka nie wpisuje się w pędzącego ducha historii, zmieniające się warunki polityczne i społeczne. Zawsze przegrywa i nigdy nie udaje mu się być normalnym, przeciętnym obywatelem. Twórcy spektaklu wskrzeszają postać Jana Piszczyka i starają się pokazać go w dzisiejszej przestrzeni społecznej i politycznej, począwszy od lat 80. po pierwszą dekadę XXI wieku. Kim byłby dziś Jan Piszczyk? Bilety 35/45 zł.

Kto jeszcze nie widział “Obwodu głowy”? Teatr Nowy zaprasza o godz. 18.30 na przedstawienie, w którym reżyser chce przeciwstawić społeczeństwo obywatelskie społeczeństwu nacjonalistycznemu, poprzez dramat tysięcy ofiar Lebensbornu opowiedzieć o indywidualnych kosztach myślenia nacjonalistycznego. Bilety 35/55 zł.

Mój Teatr w sobotni wieczór pokaże jeszcze jeden spektakl. O godz. 20.00 będzie można zobaczyć przedstawienie “Nago w kisielu”. Jest takie polskie przekleństwo – „Obyś nie miał znajomości”. I wygląda na to, że brak znajomości jest o wiele gorszy od „Obyś się smażył w piekle”, bo piekło jest iluzoryczne, a brak znajomości konkretny. Bohaterki komedii „Nago w kisielu” nie mają znajomości, wiodą nudne życie bez perspektyw, aż tu nagle pojawia się szansa na wielką zmianę. Być może jedyną. Pojawia się On. Jeśli chcecie Państwo wiedzieć do czego dwie kobiety są w stanie posunąć się, żeby nie przepuścić tej szansy, to zapraszamy na spektakl.

O godz. 20.30 Teatr Nowy zaprasza na kolejny spektakl. “Sophie” to historia dziewczyny, której największym marzeniem jest być kochaną. Pragnienie to wpływa na całe jej życie, powoli stając się obsesją. Sposobem na wyjście z dojmującej samotności stają się różne formy pożądania. Śledząc losy bohaterki, widzimy, jak miłość zaczyna się przekształcać w chęć bezgranicznego “oddania siebie”. Czy szaleńcze zakochanie nie przeistoczy się jednak w relację kat-ofiara? Bilety 35/55 zł.

Dla tych, którzy woleliby wybrać się na koncert, projekt Lab zaprasza na Freshmag Night. Tym razem odbędzie się koncert jednego z najbardziej znanych polskich duetów muzyki hip-hop – Rasmentalism. Ras i Ment XXL to klasyczny duet – MC i producent – wystąpią przed poznańską publicznością 7 maja w klubie Projekt LAB, gdzie będą promować swój najnowszy album „1985”. Wspierać ich będzie Tort, który urozmaica ich występy grą na instrumentach klawiszowych.

W niedzielne południe Centrum Kultury Zamek zaprasza do Sali Prób na Warsztaty Loesje, czyli warsztaty dla dorosłych. Warsztaty odbywają się w ramach interdyscyplinarnego programu #1050, dla którego punktem wyjścia jest 1050. rocznica Chrztu Polski. Organizatorzy chcą poszukać odpowiedzi na pytanie o wpływ, jaki na naszą tożsamość, kulturę, język, sposób widzenia i opisywania rzeczywistości miała decyzja Mieszka I o przyjęciu chrześcijaństwa.

O godz. 19.00 w Meskalinie na Starym Rynku 6 odbędzie się koncert nowojorsko-izraelskiego zespołu Shalosh. Grupa debiutowała w 2014 roku bardzo dobrze przyjętym na całym świecie albumem „The Bell Garden”. W ostatnich latach Shalosh zwrócił na siebie uwagę słuchaczy w Europie, Japonii, USA oraz Ameryce Południowej, a światowa prasa muzyczna obwołała go jednym z najbardziej obiecujących zespołów jazzowych. Grupa koncertowała w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce, Czechach, Łotwie, Belgii, Francji, Rumunii, Austrii, następne trasy odbędą się w USA, Izraelu, Japonii. Jednak już w najbliższym czasie bo 31 marca 2016 SHALOSH wyruszy na drugie wielkie tournee po Europie promujące materiał z nadchodzącego albumu. Bilety 15.20 zł.

Weekend zakończymy koncertem Varius Manx & Kasia Stankiewicz o godz. 20.30 w Eskulapie. W 2015 roku minęło 25 lat, odkąd Robert Janson wraz z braćmi Pawłem i Michałem Marciniakami postanowili utworzyć grupę muzyczną i nazwać ją Varius Manx. Z tej okazji zespół przygotował wyjątkową, jubileuszową trasę koncertową podsumowującą 25 lat pracy artystycznej. Prawdziwą gratką dla fanów jest wiadomość, że podczas tourne grupa wystąpi z legendarną wokalistką Kasią Stankiewicz! Jubileuszowa trasa koncertowa to wydarzenie ekskluzywne. Będzie to jedyna i niepowtarzalna okazja aby usłyszeć przepiękny głos Kasi w towarzystwie muzyków Varius Manx!

Więcej propozycji wraz ze szczegółami znajdziecie w naszym kalendarium, do którego serdecznie zapraszamy.