Do pracy na dwóch kółkach. Jacek Jaśkowiak podjął rowerowe wyzwanie

Prezydent Jacek Jaśkowiak codziennie rano dojeżdża do pracy rowerem. Nie inaczej było w czwartkowy poranek, kiedy spotkał się z dziennikarzami w ramach promocji akcji European Cycling Challenge. Na spotkanie przybył – a jakże! – na dwóch kółkach.

– Tak jak zawsze. Piękna pogoda, tak że nie było żadnych niespodzianek w postaci deszczu czy tego typu przeszkód pogodowych – powiedział prezydent, gdy zapytaliśmy go, jak minęła mu droga do pracy. Po chwili namysłu dodał: – W zasadzie to jeżdże do pracy na rowerze niezależnie od tego, czy świeci słońce, czy pada deszcz, czy jest mróz. To też ma ten walor, że uodparnia na różnego rodzaju przeziębienia.

Prezydent Jaśkowiak codziennie ma do przejechania ponad 8 km w jedną stronę. Jej pokonanie zajmuje mu ok. 25-30 minut w zależności od tego, czy zakorkowane jest rondo Kaponiera. Każdy kilometr przejechany przez prezydenta jest zliczany przez specjalną aplikację „Cycling365” i przechodzi na konto Poznania we wspomnianym European Cycling Challenge.

W ramach akcji ECC2016 poszczególne miasta Europy rywalizują na przejechane kilometry. Do drużyny swojego miasta może dołączyć każdy chętny cyklista, który zainstaluje na swoim telefonie lub tablecie aplikację „Cycling365”, pozwalającą śledzić swoje przejazdy i dodawać kilometry do puli drużyny ze swojego miasta.

– Do tej pory zrobiłem kilkadziesiąt kilometrów, natomiast do końca maja chcę zrobić pomiędzy 500 a 1000 km – mówi o swoim udziale w ECC2016 Jaśkowiak. Jak zaznacza dojeżdżanie do pracy na rowerze nie przeszkadza mu w wykonywaniu obowiązków zawodowych. – Mam garnitur, za chwilę się w niego ubiorę, tak że nie jest to problem techniczny – przyznaje.

– Daje mi to energię na cały dzień – kontynuuje prezydent i zachęca wszystkich poznaniaków do tego, by przesiedli się na rowery i wzięli udział w ECC2016. – Należy spróbować. Ja spróbowałem 10 lat temu. W porównaniu do jazdy samochodem pozwala to utrzymać formę fizyczną, nie stresuje tak, jak stanie w korkach. To jest coś, co może uzupełnić treningi lub nawet je zastąpić, nie mówiąc już o tym, że pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Gdy prezydent rozmawiał z nami i innymi przedstawicielami mediów, w międzyczasie na dwóch kółkach do pracy przyjechał inny urzędnik: Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora Wydziału Kultury UMP. Wszystko wskazuje więc na to, że jest w naszym mieście komu kręcić kilometry. Ale tych wciąż potrzeba więcej.

Po niespełna dwóch tygodniach trwania ECC2016 Poznań zajmuje 12 lokatę w zestawieniu miast biorących udział w akcji (zobacz tabelę). Masz rower? Chcesz pomóc? Nie ma na co czekać!

Europejska Rywalizacja Rowerowa (ECC2016) jest rywalizacją pomiędzy zespołami miast złożonymi z rowerzystów. Odbywa się w dniach 1-31 maja 2016 r. Rywalizacja jest otwarta dla każdego mieszkańca oraz osób dojeżdżających do niego do pracy/szkoły/na uczelnię lub w innym celu. Liczą się podróże, w których rower może zastąpić inny środek transportu (np. samochód czy motorower) w trakcie dojazdów, czyli np. do/z pracy, szkoły, kina, sklepu itd. Wśród uczestników losowane są nagrody. Więcej informacji na www.cyclingchallenge.eu/pl/home