Sztuka szuka widza w Poznaniu. Już za miesiąc 26. Malta Festival!

241 wydarzeń, 780 artystów i aktywistów, 21 krajów, 58 lokalizacji. Za miesiąc rusza 26. edycja Malta Festival Poznań, która potrwa od 17 do 28 czerwca. Podczas 26. edycji Malty widzowie, przechodnie, artyści, goście i organizatorzy stworzą wspólną grupą odkrywające nowe perspektywy bycia widzem. Spektakle, instalacje, wykłady, filmy, koncerty, dyskusje stworzą elektryczny fresk, który na różne sposoby wydobędzie na jaw tytułowy paradoks widza.

W programie widza znalazły się projekty, w których rola przyznawana widzowi jest podobna: to on decyduje o tym, co chce widzieć, jakie sensy dopuszcza do siebie w akcie percepcji i identyfikacji. Widzowie zaproszeni zostaną m.in. na spektakl, w który patrzeć będą na akcję z dystansu, w narastającym poczuciu bezradności.

– Idiom to taki najważniejszy temat tegorocznej edycji festiwalu, który przygotowuje pani Lotte van den Berg. Holenderska artystka będzie pierwszy raz w Polsce i od razu zaprezentuje się jako kurator, a także przedstawi kilka swoich przedstawień, w tym słynny “Wasteland”, inspirowany twórczością Johna Maxwella Coetzee’go – mówi Michał Merczyński, dyrektor Festiwalu Malta. – W programie znajdzie się ilka spektakli w ramach idiomu, do tego całe forum debaty intelektualistów na placu Wolności i wchodzimy w przestrzeń Generatora Malta, gdzie ta największa, najbardziej otwarta i najbardziej demokratyczna część festiwalu będzie toczyła się od rana do późnych godzin nocnych. Nie zabraknie oczywiście przedstawień teatralnych i koncertów. Bardzo rozbudowany jest w tym roku program dla dzieci, ale zaprosimy także uczestników na dobą kuchnię przygotowaną przez Concordia Taste. Festiwal to jest czas nie tylko trudnych i ważnych pytań stawianych nam przez artystów, ale też zabawy, święta, które będzie trwało przez te kilkanaście dni w Poznaniu.

W programie znajdzie się również żywa instalacja, która wprowadza do przestrzeni publicznej obrazy dwuznaczne, zmuszające przechodnia do zatrzymania się, świadomego spojrzenia i zdefiniowania tego, co w nich niejasne. Widzowie zobaczą przedstawienie, które przypomina szalone party, nad którym tracimy kontrolę. Nie zabraknie wycieczki po opustoszałym teatrze, gdzie podział na role statysty, widza i aktora całkowicie się zamazuje. Na spektaklu-rozmowie widzowie-aktorzy wspólnie zastanowią się, jak można dyskutować inaczej.

Szczególnie ważnym miejscem w kontekście idiomu będzie w tym roku Generator Malta – pole aktywizacji wyjątkowego widza, aktora i świadka, jakim jest mieszkaniec miasta. Miasto – od zawsze obecne na Malcie jako temat, poligon eksperymentu i inspiracja – jest równoległym do widza bohaterem festiwalu.

Miasto wobec swojego mieszkańca ma dwoisty wymiar: bywa zarówno dobrem współczesnym, należącym do społeczeństwa i podtrzymującym więzi, jak i sferą alienująca od siebie ludzi, podporządkowaną interesom wąskich grup. Wreszcie, jest przestrzenią buntu, oporu, sceną walki o wolność. Do tych wartości odwołuje się Jan Komasa – autor multimedialnego spektaklu, którzy przygotował na zamówienie Malty z okazji 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956. Przedstawienie odbędzie się 28 czerwca o godz. 22.00.

– Chciałem zaproponować coś, co nie będzie martyrologicznym widowiskiem. Zaproponowałem wydarzenie, które będzie od A do Z artystyczne i zrozumiałe pod kaszą szerokością geograficzną, bo będzie wyrażone za pomocą tańca, a nie słów, które można różnie interpretować – wyjaśnia Jan Komasa. – Chciałabym, żeby to była uniwersalna opowieść, opowieść o rewolucji. Tę rewolucję można interpretować społecznie, ale można też interpretować ją intymnie, jako zmaganie się z własnymi demonami i ze strachem.

26. Malta Festival otworzy 17 czerwca o godz. 18.00 spektakl “The Color of Time” – parada, do której będzie mógł dołączyć każdy, w każdej chwili. Widowisko z udziałem muzyków, tancerzy i aktorów wyreżysowła francuska grupa Artonik, czyli Alain Beauchet i Caroline Selig. Spektakl odwołuje się do tradycji hinduistycznego święta Holi. Ulice i place Poznania ogarnie magiczny klimat wspólnego świętowania. Uliczny pochód będzie bezpłatny i otwarty. Współtworzyć go będzie 70 wolontariuszy z Polski.

Jeden z najważniejszych europejskich reżyserów, który w 2007 roku na Dziedzińcu Różanym Zamku pokazał niezapomniane “Urlo”, wraca w czerwcu do Poznania. 22 i 23 czerwca pokaże spektakl “Orchidee”. Jak mówi Pippo Delbono, spektakl wyrasta z “wotalnego, wscheogarniającego pragnienia, by mimo wszystko wciąż pisać i mówić o miłości”. Poznańskie pokazy “Orchidee” będą piątą wizytą reżysera na festiwalu Malta. W lipcu Delbono będzie gościem festiwalu Nowe Horyzonty, gdzie odbędzie się retrospektywa jego twórczości filmowej.

Centrum festiwalowego życia już po raz czwarty będzie plac Wolności. Tu zaczynać się będą i kończyć spacery miejskie oraz “Building Conversation” Lotte van den Berg. W centralnym miejscu Poznania, na zaproszenie festiwalu, Jola u Dawid Strębicki ponownie zaprojektowali zielone mikromiasto sztuki, w którym skupi się większość festiwalowych działań plenerowych. Do szalonej zabawy literackimi wyobrażeniami zaproszą m.in. Teatr Improwizowany Klancyk, Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu czy Teatr Narodowy w Warszawie.

Wieczorami Generator Malta stanie się też muzycznym sercem Poznania. Polską premierę swojej nowej płyty będzie miał tu portugalsko-niemiecki Moullinex. Pierwszy raz w Polsce wystąpi australijski Ginger And The Ghost. Nowe albumy zaprezentują Ballady i Romanse z głośnymi “Córkami Dancingu”, Julia Marcell oraz Muchy. Nie zabraknie również warsztatów reporterskich z Marcinem Kąckim, fotograficznych z Wojciechem Grzędzińskim czy dźwiękowych z grupą Za Duszno.

Organizatorzy zadbają nie tylko o oko i ucho. Poranne rozgrzewki po raz pierwszy poprowadzą artyści idiomowi i tancerze programu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie. W programie znajdują się także joga i rodzinne warsztaty ruchowe, a spalone kalorie będzie można uzupełnić w polowej restauracji Concordia Taste.

Po raz trzeci na plac Wolności zaprasza program Wolno Dzieciom, tym razem zgłębiając paradoks widza z perspektywy dziecka. Codziennie od godz. 11.00 do 19.00, dla dzieci i ich opiekunów będzie przestrzeń pełna wielozmysłowywocyh zabaw i opowieści nie z tej ziemi, pod opieką animatorów. Szczegółowy program 26. edycji Malta Festival Poznań jest dostępny na www.malta-festival.pl.

We wtorek, 17 maja ruszyła sprzedaż karnetów w cenie 60 zł (pięć wydarzeń oraz rezerwacja bezpłatnych wejściówek) i wejściówek w cenie 15 zł (pojedyncze wydarzenia). Bezpłatne wejściówki wydawane będą w Centrum Informacji Miejskiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 44, w dwóch pulach: 1 i 13 czerwca.

Wstęp wolny obowiązuje na “Ksenofonię” (widowisko multimedialne Poznański Czerwiec 1956), “The Color of Time” (plenerowe otwarcie festiwalu), Generator Malta oraz wiele innych wydarzeń Malta Festival Poznań. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.malta-festivsl.pl w zakładce “bilety”.