Uniwersytet Ekonomiczny świętuje 90-lecie. Tak wyglądała budowa Collegium Altum

Poznański Uniwersytet Ekonomiczny świętuje 90-lecie. Uczelnia ma znaczący wkład w kulturę i historię stolicy Wielkopolski, ale nie tylko. Można powiedzieć, że odcisnęła też piętno na jej architekturze. Przykład? Collegium Altum. Tak wyglądała budowa tego zdumiewającego budynku.

Collegium Altum to 18-piętrowy wysokościowiec, który na stałe wpisał się w tkankę miejską Poznania. Jego budowa wystartowała w 1979 r. i trwała długo, bo aż do roku 1995. Studium programowe Collegium Altum zaczęło powstawać w 1968 dla ówczesnej Wyższej Szkoły Ekonomicznej, od projektu do ukończenia budowy upłynęło więc 27 lat. Tyle było potrzeba, by na zawsze zmienić wizerunek centrum Poznania.

Collegium Altum to jeden z najważniejszych punktów orientacyjnych i zarazem najwyższy budynek w Poznaniu, jeżeli weźmiemy pod uwagę jego wysokość całkowitą (103 m). Wieżowiec liczy 22 piętra. Na jednym z najwyższych jeszcze w 2004 r. mieścił się taras widokowy, który po remoncie budynku został zamieniony na stałe w sale wykładowe (temat przywrócenia tarasu widokowego w ostatnim czasie powrócił, o czym pisaliśmy na łamach naszego portalu).

Wieżowiec z racji swojego przeznaczenia kojarzony jest przede wszystkim z Uniwersytetem Ekonomicznym. Jego powierzchnia użytkowa wynosi ok. 17 tys. m kw. We wnętrzu Collegium Altum znajduje się aż 485 pomieszczeń, w tym liczne sale dydaktyczne. Studenci tudzież absolwenci ekonomii i kierunków pokrewnych miejsce to kojarzą z długimi wykładami, trudnymi egzaminami i bardziej lub mniej beztroskim czasem studiów. Poznaniacy? Cóż, jedni są bardziej wyrozumiali dla charakterystycznego kształtu budynku, inni z niedowierzaniem patrzą na jego elewację, wykonaną z czerwonej blachy falistej, która delikatnie mówiąc, niektórych po prostu razi.

My nie mamy zamiaru wartościować wyglądu Collegium Altum. Z racji tego, że Uniwersytet Ekonomiczny świętuje okrągły jubileusz, prezentujemy kilka zdjęć z budowy Collegium Altum, które wyszperaliśmy z archiwów Cyfrowego Repozytorium Lokalnego (przy okazji polecamy i zapraszamy na stronę CYRYL-a: www.cyryl.poznan.pl). Tak wyglądała budowa jednego z najbardziej rzucających się w oczy elementów poznańskiego krajobrazu: