Poznańska placówka naukowa nagrodzona!

Takiej jednostki mogą zazdrościć nam inne miasta w całym kraju Europejskiej – mowa o Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN – PCSS, który okazał się najaktywniejszym polskim instytutem w programie Unii Europejskiej Horyzont 2020. Sukces został doceniony nagrodą Kryształowej Brukselki.

Nagroda przyznawana jest najlepszym polskim naukowcom i przedsiębiorcom za sukcesy w ramowych programach badawczych i innowacyjnych Unii Europejskiej. W tym roku wyróżniono nią uczestników największego w historii Unii programu ramowego Horyzont 2020, trwającego już dwa lata. Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICcB PAN) został laureatem w kategorii instytutów naukowych, do której nominowano pięciu kandydatów.

– Kapituła Nagroda Kryształowej Brukselki doceniła zarówno liczbę projektów, które instytut realizuje w ramach Horyzontu 2020 (jest ich dziewiętnaście, w tym dwa koordynowane przez ICHB PAN), jak i wartość zdobytego dofinansowania: 7 118 480 euro – mówi dr inż. Zygmunt Krasiński, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE. – Oceniany był również charakter projektów, ale też system wsparcia jednostki dla pracowników ubiegających się o granty.

Instytut Chemii Bioorganicznej PAN prowadzi interdyscyplinarne badania w zakresie chemii, biologii, bioinformatyki i informatyki. W ostatnich latach, wspólnie z Politechniką Poznańską, utworzył Europejskie Centrum Bioinformatyki i Genomiki. Jednym z filarów ICHB PAN jest afiliowane przy instytucie Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS). To licząca się w Europie instytucja badawczo-rozwojowa oraz ważny węzeł infrastruktury informatycznej dla europejskich naukowców.

Projekty realizowane w PCSS w ramach międzynarodowych programów obejmują m.in. radioastronomię, medycynę, nowe media, platformy wiedzy i biblioteki cyfrowe, cyberbezpieczeństwo oraz technologie internetu przyszłości. W PCSS zrealizowano już ponad 170 takich projektów.

– Bez połączenia nauk o życiu z technologiami informatycznymi nie ma dziś szans na postęp – powiedział odbierając nagrodę prof. Marek Figlerowicz, dyrektor ICHB PAN. – Nasze międzynarodowe sukcesy zawdzięczamy m.in. temu powiązaniu ICHB PAN z PCSS. Dwadzieścia lat temu było ono w znacznej mierze dziełem przypadku, ale obecnie świadomie buduje się centra naukowe o takim profilu.

To już trzecia w historii konkursu Kryształowa Brukselka dla ICHB PAN, co potwierdza jego unikatową pozycję nie tylko w skali Polski, ale także Europy.