Będzie gdzie usiąść, będzie gdzie chodzić – na Starym Mieście

Nowe ławki i stojaki rowerowe, donice z zielenią w nowych lokalizacjach, a także drobne działania, które mają wyeliminować problem nielegalnego parkowania na Starym Mieście – takie zmiany w najbliższym czasie zapowiadają członkowie Rady Osiedla Stare Miasto.

Potrzeby związane z małą architekturą w Poznaniu są ogromne – temat przez lata zaniedbywany i zamiatany pod dywan dopiero w ostatnim czasie doczekał się jakiegokolwiek pomysłu na realizację. Mieszkańcy także zgłaszają sporo propozycji lokalizacji nowych ławek czy stojaków na rowery.

Jest to trudne zadanie dla radnych osiedlowych, zwłaszcza biorąc pod uwagę ograniczone środki budżetowe – wytypowania tych miejsc, w których meble miejskie będą najbardziej potrzebne, wcale nie jest łatwe. Radni zaproponowali m.in. nowe lokalizacje donic z ulicy Wrocławskiej, ławek i stojaków rowerowych.

W ramach konsultacji społecznych przedsiębiorcy, mieszkańcy i właściciele nieruchomości z ulicy Wrocławskiej zrezygnowali z możliwości usytuowania na wyremontowanym deptaku istniejących wcześniej ławek i donic na zieleń. Ławki zamiast być miejscem spoczynku stały się elementem gromadzącym hałaśliwe grupy osób pijących nielegalnie alkohol. Było to uciążliwe dla wszystkich: mieszkańcy czuli dyskomfort i zagrożenie, a według przedsiębiorców zniechęcało do robienia zakupów w okolicznych sklepach. Dodatkowo sytuacje te nie przysparzały chluby Poznaniowi. Nie da się jednak ukryć, że rozwiązanie to, choć najprostsze, to jest jednym z najgorszych do zastosowania – ulica Wrocławska jest obecnie “goła”.

Radni wskazali nowe lokalizacje małej architektury: ławek m.in. przy ulicy Mostowej przy przystanku autobusowym na wysokości Muzeum Etnograficznego, na ul. Ratajczaka przy Bibliotece Uniwersyteckiej, donic: przy ulicach Wielkiej, Wodnej i Piaskowej.

Donice z zielenią mają nie tylko upiększać ulice, ale także w wielu przypadkach być elementem porządkującym komunikację w ramach powstającej Strefy Tempo 30. Dlatego też Radni wciąż liczą na dotowanie nowej małej architektury również ze środków zarezerwowanych na rozszerzenie Strefy.

Dodatkowe ławki sfinansowane z budżetu Rady Osiedla pojawią się przy ul. Towarowej, przed budynkiem Uniwersytetu Ekonomicznego. Radni zaproponowali również nowe stojaki na rowery: w okolicach Placu Wielkopolskiego, przy Poczcie Polskiej na Kościuszki, a także w kilku punktach Półwiejskiej na miejscach wyłączonych z ruchu, m.in. przy skrzyżowaniu z ulicami Długą / Ogrodową i Kwiatową.

Problem nielegalnie parkujących aut jest zmorą Starego Miasta i przedmiotem dyskusji praktycznie każdego spotkania z mieszkańcami i posiedzenia komisji Rady Osiedla.

– Wiemy, że kierowcy oczekują dużej dostępności miejsc parkingowych, musimy pamiętać jednak o ochronie zieleni oraz modernizowanej infrastruktury. Przede wszystkim, na Starym Mieście najważniejsi powinni być piesi – wskazuje radny Marcin Liminowicz. Rada Osiedla nie zamierza ograniczać miejsc parkingowych, ale konieczne jest dziś uporządkowanie organizacji parkowania, na przykład na ulicy Fredry w pobliżu Teatru Wielkiego.

Trudno zrozumieć, dlaczego miłośnicy opery, pomimo znaków zakazu parkują na nieprzystosowanym do aut chodniku, wjeżdżają także na trawniki. W konsekwencji radni staromiejscy wystąpili do Zarządu Dróg Miejskich i Miejskiego Koordynatora ds. estetyki o zaproponowanie rozwiązań, które byłyby zgodne z plastycznym wizerunkiem Poznania i wpływały na komfortowe korzystanie z ciągów pieszych przez wszystkich użytkowników miejskiej przestrzeni.