Chcesz porozmawiać o synagodze? Teatr zaprasza!

Poznańska dawna synagoga na ulicy Wronieckiej będzie tematem debaty, która we wtorkowy wieczór odbędzie się w Teatrze Polskim. Motyw przewodni: przebudowa.

Poznańska synagoga to „gorący” temat – zamieniona podczas II wojny światowej na pływalnię przez niemieckiego okupanta, przetrwała w tej formie do XXI wieku. Dopiero w 2011 roku przestała ona funkcjonować.

Problem w tym, że synagoga nie pełni obecnie żadnej funkcji. Nie jest na szczęście już pływalnią, ale nie jest też bożnicą. W ostatnich miesiącach po raz kolejny rozgorzał spór o przebudowę budynku byłej synagogi przy ul. Wronieckiej w Poznaniu. Poznańska gmina żydowska, której obiekt został przekazany w 2002 roku, powróciła do kontrowersyjnego pomysłu zmiany funkcji obiektu – stworzenia w nim luksusowego hotelu z basenem (w tle pozostaje pamięć o zbezczeszczeniu świątyni w 1941 r. i jej przebudowie na basen dla żołnierzy Wehrmachtu, a po wojnie na pływalnię publiczną).

Po konsultacjach z miejskim konserwatorem zabytków zadecydowano o przywróceniu pierwotnej kubatury i przedwojennej formy budynku. W zamierzeniu gminy i Miasta ma stać się on atrakcją turystyczną na linii Traktu Królewsko-Cesarskiego.

O tym właśnie będą rozmawiać uczestnicy debaty „Spór o przebudowę – funkcje pamięci o poznańskiej synagodze”. Udział wezmą Joanna Roszak, Rafał Jakubowicz, Leszek Kwiatkowski oraz Jarosław Urbański. Prowadzenie: Dorota Grobelna. Dyskusja rozpocznie się we wtorek, 7 czerwca, o godzinie 19.