Lotnisko Ławica – maj na plusie

Siódmy miesiąc z rzędu poznański port lotniczy odnotowuje wzrost liczby obsłużonych pasażerów. Wzrost nie jest już tak spektakularny jak w poprzednich miesiącach, co ma jednak swoje uzasadnienie.

W maju 2016 na lotnisku w Poznaniu odprawiono 142 058 pasażerów, co stanowi wzrost do analogicznego okresu roku ubiegłego o ponad 3 proc.,  a  wartym podkreślenia jest fakt, iż wzrost od początku roku w stosunku do roku 2015 to ponad 10 proc.

Jest to pewna ogólna tendencja na dużych polskich portach regionalnych – w maju wysokie tempo przyrostu obsłużonych pasażerów zanotowano jedynie w Krakowie, Modlinie i na Okęciu. To oznacza, że poznański port lotniczy rozpoczął gonitwę za innymi lotniskami regionalnymi w Polsce, choć nadal do najbliższego (we Wrocławiu) w maju miał ponad 60 tys. pasażerów straty.

Złą wiadomością dla poznańskiej Ławicy jest fakt, że w tym roku wszyscy specjaliści spodziewają się zmniejszonego zainteresowania czarterami. Już jest to widoczne, w maju 2016 roku, w porównaniu z analogicznym okresem 2015 roku, z oferty czarterowej na Ławicy skorzystało o niemal 10 tys. osób mniej. Podobne spadki poznańskie lotnisko (ale też wszystkie inne w Polsce) notuje od początku roku.

Przy okazji informowania o wynikach poznańska Ławica przekazała także garść innych ciekawostek statystycznych. Najpopularniejszy kierunek z Poznania to Dublin (Ryanair), gdzie współczynnik wypełnienia miejsc wyniósł niemal 98 proc. Największy wzrost liczby pasażerów odnotowała za to trasa do Barcelony El-Prat, na której ruch wzrósł o ponad 40 proc. w stosunku do maja 2015.

W segmencie połączeń regularnych odnotowano wzrost liczby pasażerów na poziomie 14,53 proc., a w tym na połączeniach LCC (tanie linie lotnicze) 20,80 proc. Największe wzrosty w segmencie LCC ponownie zanotowały linie lotnicze Wizz Air, które przewiozły o 32 proc. pasażerów więcej w stosunku do maja 2015 r., natomiast wśród przewoźników typu “Legacy” (przewoźnicy tradycyjni) największy wzrost zanotowały Polskie Linie Lotnicze LOT, które przewiozły ponad 13 proc. pasażerów  więcej w stosunku do maja ubiegłego roku.
       
W segmencie połączeń czarterowych odprawiono w Poznaniu 22 732 pasażerów, a najpopularniejsze kierunki w maju 2016 to: Heraklion, Zakynthos, Fuerteventura. Wkrótce zaś uruchomione zostaną kolejne kierunki czarterowe: Pafos na Cyprze, Katania na Sycylii, grecka Perveza, a także (ponownie) Lanzarotte na Wyspach Kanaryjskich. Pod koniec zaś października mają ruszyć loty czarterowe z Poznania do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.