Nic się tu nie dzieje. Rusza sprzedaż biletów!

Najnowszy film mistrza inteligentnej komedii Woody’ego Allena “Śmietanka towarzyska” czy “Boska Florence” z niezawodnymi Meryl Streep i Hugh Grantem w rolach głównych, a także chodzony maraton filmowy i spacery po filmowym Poznaniu – takie atrakcje w dniach 5-9 sierpnia przygotowują dla mieszkańców poznańskie kina studyjne. Przeglądajcie i wybierajcie, bo w poniedziałek, 25 lipca o godzinie 15.00 rusza przedsprzedaż biletów.

W ramach współpracy kina Muza, Rialto i Pałacowego, powstał projekt “Nic się tu nie dzieje”, którego filarami będą przedpremierowe pokazy filmów z najważniejszych europejskich festiwali filmowych i wydarzenia specjalne, takie jak spotkania z twórcami, chodzony maraton filmowy, spacery po filmowym Poznaniu czy warsztaty dla dzieci.

– Przede wszystkim zapraszamy widzów na pokazy przedpremierowe, czyli to co kinomani lubią najbardziej – oglądać filmy, które dopiero co zjechały z Cannes i Berlinale – wyjaśnia Małgorzata Kuzdra, kierowniczka Kina Muza. – Cieszymy się, że będziemy mieli okazję pokazać poznaniakom przedpremierowo nowy film Woddy’ego Allena “Śmietanka towarzyska”.

Festiwal “Nic się tu nie dzieje” rozpocznie chodzony maraton filmowy “Letnicy na mieście”. Z dużą porcją dobrego humoru, dzięki pozytywnym filmom – “Królowe lata”, “Najlepsze najgorsze wakacje”, “Vicky Cristina Barcelona” – uczestnicy będą kroczyć przez Poznań, zaczynając od projekci w Muzie, potem przejdą do Pałacowego, a ostatni seans obejrzą w Rialto. Nie zabraknie atrakcji, m.in. konkursu na plażowy strój retro i aferparty na dziedzińcu przy Kinie Rialto. Karnet na wydarzenie będzie kosztował 30 zł.

– Zaprosimy mieszkańców na spacery po filmowym Poznaniu, które odbędą się 6 i 7 sierpnia w godzinach 11.00 oraz 14.00. Startujemy w Kinie Muza. Spacer potrwa około 2 godzin. Filmowymi szlakami poprowadzi nas Stanisław Kandulski – licencjonowany przewodnik miejski – mówi Ewa Kujawińska z Nowego Kina Pałacowego. – Spacer dotykać będzie aktorów, kompozytorów, będą opowieści o miejscach, filmach i ich historiach. Zgłoszenia będzie można nadsyłać od 25 lipca do 5 sierpnia na adres: spacer@nicsietuniedzieje.pl.

Sierpniowy festiwal filmowy to nie tylko Woody Allen i jego “Śmietanka Towarzyska” (“Cafe Society”), która otwierała tegoroczny Festiwal Filmowy w Cannes. W programie znajdą się również przedpremierowe pokazy filmów cenionych reżyserów europejskich. Poznaniacy będą mogli obejrzeć “Komunę” Thomasa Vinterberga, z fantystyczną rolą Trine Dyrholm, która została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale 2016 za swój aktorski popis.

Do serca argentyńskiej muzyki zabierze widzów film “Argentyna, Argentyna” Carlosa Saury’ego. Z kolei film “The first, The Last” Bouliego Lannersa” jest niczym europejski western, z galerią barwnych postaci i chwytającymi za serce głównymi bohaterami. Miłośnicy kina francuskiego także znajdą coś dla siebie – “U pana Marsa bez zmian” Dominika Molla to francuska komedia z odrobiną surrealistycznego humoru.

Jakie filmy jeszcze zobaczymy? “Belgice” Felixa Van Groeningena nagrodzoną w Sundance jako najlepszy dramat zagraniczny i za najlepszą reżyserię. “The Unknown Girl” w reżyserii duetu braci Jean-Pierre Dardenne i Luc Dardenne, tworzących kino zaangażowane społecznie, zawsze bliskich swoim bohaterom. W repertuarze znalazła się także “Fukushima. Moja miłość” Doris Dörrie, nagrodzona na Berlinale nagrodą CICAE oraz Nagrodą Heinera Carowa. Pokazy filmów przedpremierowych będą biletowane po 15 zł.

Nie zabraknie także projekcji filmów niemych z muzyką na żywo. W Nowym Kinie Pałacowym zobaczymy film “Zaginiony świat” i usłyszymy Lentoida. Muza zaprezentuje “Światła Wielkiego Miasta” i muzykę Bobby’ego the Unicorna. “Bestię”, czyli zachowany w całości film z Polą Negri zobaczymy w Kinie Rialto a przed publicznością wystąpi Agnieszka Kowalczyk. Bilety na projekcie filmów niemych z muzyką na żywo będą w cenie 15 zł.

Gościem specjalnym festiwalu będzie reżyser Andrew Steggall, którzy przyjedzie do Poznania z Wielkiej Brytanii ze swoim filmem “Pożegnanie”. Steggall studiował w London’s Central School of Speech and Drama i wyreżyserował kilka sztuk teatralnych w Wielkiej Brytaii, Irlandii i Włoszech. Twórca docenionych filmów krótkometrażowych, takich jak “The Red Bike”, “The Door” i “The Marriage of True Minds”. “Pożegnanie” jest jego pełnometrażowym debiutem. Przedpremierowy pokaz filmu i spotkanie z Steggallem odbędzie się 6 sierpnia.

Specjalny blok filmów – “Neon” – w ramach imprezy przygotuje także fundacja Widmo. Pięć pokazów filmów fabularnych i dokumentalnych. Każdy z nich będzie dotyczył tematyki miasta i życia w mieście. Po jednym z pokazów odbędzie się także panel dyskusyjny. Program sierpniowej imprezy, którą najprościej nazwać festiwalem filmowym, będzie wykraczał mocno poza konwencjonalne seanse kinowe. Zapraszamy na filmowy spacer po Poznaniu z przewodnikiem, warsztaty recyclingowe i kinooperatorskie dla dzieci, nocny bieg z poznańską grupą Night Runners, zwiedzanie kin „od kuchni”, wydarzenia na dziedzińcach przy Pałacowym, Rialto i Muzie.

– W czasie “Nic się tu nie dzieje” dziedziniec Kina Rialto zmieni się w Plażownik Leśną Polanę. Wyłożona zostanie nowa trawa, leżaki, stoliki, specjalnie oświetlenie. Przed kinem umilać czas będzie muzyka, będzie można również kupić sobie zimne napoje i coś pysznego do przekąszenia – mówi Piotr Zakens z Kina Rialto. – Dziedziniec będzie otwarty codziennie od godz. 12.00 do wieczora. W czasie godzin wczesnopopołudniowych będą odbywać się warsztaty zabawowe dla dzieci, po południu zapraszać będziemy na zabawy animacyjne dla starszych widzów.

We współpracy z Hip Hop Kemp odbędzie się pokaz dokumentu “Stretch i Bobito: Radio that Changed Lives!” Dla gustujących raczej w muzyce klasycznej – odbędzie się transmisja przedstawienia baletowego “Poskromienie złośnicy” z Teatru Bolszoj a dla miłośników malarstwa “Wystawa na ekranie – Vincent van Gogh”. Festiwalową sobotę zakoczy Silent Disco na Scenie Quadro na Starym Rynku.

Szczegółowy program znajduje się tutaj. W poniedziałek, 25 lipca o godzinie 15.00 rusza przedsprzedaż biletów online na bilet24.pl.