Nie ułatwiaj “pracy” złodziejowi – zabezpiecz swój rower!

Nie dopuść, aby Twój rower „zmienił właściciela”! Mimo, iż sezon rowerowy trwa już dobre trzy miesiące, to najbardziej gorący okres rozpoczął się wraz z zakończeniem roku szkolnego i rozpoczęciem sezonu urlopowego.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo kradzieży roweru i utrudnić przestępczy proceder złodziejowi należy stosować się do kilku cennych rad. Przede wszystkim używaj profesjonalnych blokad, zabezpieczeń, które utrudnią działanie przestępcy – użycie dwóch zabezpieczeń zmniejszy zainteresowanie potencjalnego złodzieja Twoim rowerem. Używając zabezpieczenia przeciągnij je nie tylko przez koło, które można łatwo zdemontować, ale również przez ramę roweru.

Nie zostawiaj na rowerze zamontowanych liczników, lampek na baterie i innych akcesoriów umożliwiających ich łatwy demontaż. W piwnicach, schowkach itp. używaj atestowanych kłódek i zabezpieczeń aby możliwie solidnie zabezpieczyć drzwi – im więcej czasu przestępca będzie musiał poświęcić na pokonania zabezpieczeń, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie przez kogoś zauważony, a w konsekwencji zatrzymany przez Policję.

Zwracaj uwagę na osoby obce, które pojawiają się w okolicy Twojego miejsca zamieszkania „chodzą bez celu”, a gdy takie osoby wynoszą coś z piwnicy lub wchodzą do niej z łomami, młotkami itp. nie wahaj się i zawiadom policję.

Nie zostawiaj roweru niezabezpieczonego nawet na chwilę, zawsze używaj linek zabezpieczających i innych blokad. W miarę możliwości parkuj rower pod kamerami monitoringu miejskiego lub przemysłowego. Ponadto wyposaż swój rower w cechy charakterystyczne umożliwiające jego identyfikację w przypadku kradzieży. Sfotografuj również swój rower i spisz fabryczne numery identyfikacyjne. W przypadku kradzieży ułatwi to pracę policjantom oraz umożliwi zarejestrowanie przedmiotu jako skradziony w policyjnych bazach danych.

To jednak nie wszystko. Aby nie stać się mimowolnym trybikiem w przestępczym procederze handlu kradzionymi rowerami, kupując używany rower dobrej marki za wyjątkowo niska cenę, poproś sprzedającego o dowód zakupu ze sklepu, kartę gwarancyjną lub inne dokumenty świadczące o legalnym pochodzeniu roweru. Jeśli sprzedający nie posiada takich dokumentów, to szczególnie atrakcyjna oferta powinna wzbudzić Twoją nieufność.

Pamiętaj, że kupując taki rower możesz narazić się na odpowiedzialność karną, bowiem paserstwo można popełnić umyślnie i nieumyślnie. Dobrym rozwiązaniem jest umówienie się ze sprzedającym przed najbliższą jednostką Policji i poproszenie policjantów o sprawdzenie legalności pochodzenia roweru.

Bezpieczeństwo Twojego roweru zwiększy się, jeśli przystąpisz do programu prewencyjnego poznańskiej policji pn: „Poznański Rower – Bezpieczny Rower”. Polega on na dodatkowym, bezpłatnym oznakowaniu roweru unikalnym dla danego roweru numerem identyfikacyjnym i umieszczeniem danych tego roweru oraz jego właściciela w „Policyjnym Rejestrze Oznakowanych Rowerów”. Znakowanie to w żaden sposób nie powoduje mechanicznych uszkodzeń Twojego jednośladu.

Bliższe informacje na temat programu „Poznański Rower – Bezpieczny Rower” oraz aktualny harmonogram znakowań na komisariatach Policji znajduje się na stronie Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu w zakładce pod nazwą programu.