Jak samemu wykonać meble z palet? [Krok po kroku]

Meble z palet to hit ostatnich kilku lat. Szybko zyskały one rzesze wielbicieli, którzy potrafią docenić nie tylko ich dość przystępną cenę, ale także oryginalność oraz możliwość dopasowania do wystroju każdego pomieszczenia. Meble takie mają jeszcze jedną, istotną zaletę. Mianowicie możemy je zrobić całkiem sami, od podstaw. Dzięki temu nie tylko nasze meble będą dokładnie tym, czego oczekujemy, ale sam proces tworzenia przyniesie nam wiele satysfakcji. Oto krótki poradnik

Etap pierwszy: przygotowanie materiałów
Aby nasza praca przebiegała sprawnie, musimy zaopatrzyć się w niezbędne materiały. Oto one:

palety – kupimy przez Internet lub w skupie palet. Nie muszą być one nowe, ale warto kupić takie, których deski nie są zniszczone;
papier ścierny i szlifierka;
wkrętarka i długie wkręty do drewna;
lakier i impregnat do drewna oraz zestaw pędzli i wałków,
dodatki takie jak np. tafla szkła służąca za blat stolika lub poduchy, jeśli planujemy zrobić zestaw wypoczynkowy.

Etap drugi: mierzymy
Palety produkowane i sprzedawane są w kilku rozmiarach:

1200 × 800 × 144 mm,
800 × 600 × 144 mm,
1200 × 1200 × 144 mm.

Zastanówmy się nad meblem, który planujemy zrobić i nad wielkością palet, które najlepiej byłoby do tego wykorzystać. Przykładowo: do wykonania stolika kawowego wystarczą dwie lub trzy palety dowolnej wielkości, ułożone jedna na drugiej.

Etap trzeci: wstępna obróbka palety
Niezwykle istotne w przypadku drewna jest to, by umożliwić mu porządne wyschnięcie. W przeciwnym razie nie tylko będzie nieładnie pachniało i stanie się siedliskiem grzybów i pleśni, ale w końcu popęka i odpadnie od niego farba, a nam pozostanie zakup nowych palet. Tak więc pozwólmy paletom przez kilka dni poleżeć w ciepłym, suchym i przewiewnym pomieszczeniu. W lecie wystawmy je po prostu na słońce. Na tym etapie powinniśmy usunąć deski, które nie będą nam potrzebne w zaplanowanym meblu.

Kiedy już jesteśmy pewni, że nasza paleta dobrze wyschła – możemy zacząć prace. Na początek szlifujemy. Nie chcemy, aby nasi goście podarli sobie spodnie na naszych fotelach, więc przy pomocy szlifierki i grubego papieru ściernego usuńmy z nich drzazgi i wszelkie nierówności. Aby meble były przyjemne i gładkie w dotyku – dopełniamy efektu, szlifując palety po raz drugi, tym razem używając do tego drobnego papieru, np. o ziarnistości 200.

Etap czwarty: malowanie
Po szlifowaniu należy porządnie oczyścić palety z drobinek drewna. Jeśli zaniechamy tego – połączą się one z lakierem do malowania drewna, w efekcie czego na naszych meblach widoczne będą nieestetyczne grudki. Tak więc przy pomocy miotełki lub szczotki oczyśćmy palety, zwracając uwagę także na miejsca łączenia poszczególnych desek.

“Warto drewno najpierw zaimpregnować, nie wolno o tym zapomnieć zwłaszcza, jeśli nasze meble będą stały w ogrodzie czy na tarasie. Użyjmy do tego pędzla, a po impregnacji pozwólmy drewnu wyschnąć, zanim przystąpimy do malowania. Do wyboru mamy lakiery do drewna zarówno przezroczyste, jak i barwne, kryjące i “prześwitujące”, satynowe, matowe i na wysoki połysk. Tylko od naszej fantazji i wystroju pomieszczeń zależy, jakie farby wybierzemy do pomalowania palet.” – pisze Marek Kolczewski na portalu WnetrzaPlus.pl.

Etap piąty: składamy meble
Gdy farba na paletach dobrze wyschnie, możemy przystąpić do ich skręcania. Robimy to przy pomocy wkrętów do drewna i wkrętarki. Nasz upragniony mebel to łóżko? Wystarczy położyć cztery palety w dwóch rzędach i po prostu skręcić je ze sobą. A może fotel? Tu potrzebujemy trzech palet: dwie z nich układamy jedna na drugiej, a trzecią dokręcamy z boku, pionowo. Skręcenie gotowego mebla z palet to zaskakująco prosta praca.

Etap szósty: dodatki
Nie zapominajmy, że meble nabierają charakteru dopiero wtedy, gdy uzupełnimy je o dodatki, takie jak: poduchy na fotelach i sofie, szklany blat na stoliku. Kółka natomiast pozwolą nam szybko przesunąć mebel z miejsca na miejsce, co jest o tyle istotne, że palety są dość ciężkie.

Wykorzystanie palet do zrobienia mebli to doskonały patent nie tylko na meble ogrodowe, ale także do sypialni, salonu i pokoju dziecięcego. Ich wykonanie jest nie tylko proste, ale i przyjemne.