14 lat minęło… w cieple

W cieple dobrych stosunków i współpracy – tak przynajmniej wynika z podsumowania, jakiego spółka Veolia wraz z władzami Poznania dokonały w 14 lat po podpisaniu umowy o współpracy. Za największe osiągnięcie zaś uznano m.in. rozwój sieci, wzrost klientów Veolii oraz poprawę jakości powietrza.

Być może nie wszyscy poznaniacy pamiętają o tym, co stało się 14 lat temu. A stało się to, że miasto sprywatyzowało istniejącą w Poznaniu sieć ciepłowniczą. Dwa lata później ten sam los spotkał elektrociepłownie w Karolinie i na Garbarach. Strategiczna z punktu widzenia miasta część usług miejskich znalazła się w rękach prywatnych, co nie wszystkim się podobało. Mimo to, z perspektywy czasu, krok ten jest oceniany pozytywnie. Jacek Jaśkowiak, obecny prezydent Poznania, współpracę z Veolią określił jako „wzorcową”.

– Umowa przyniosła miastu niemal 300 mln zł zysku.Z drugiej strony inwestor wywiązał się ze swoich zobowiązań i rozbudował sieć ciepłowniczą. Dodatkowo o 140 tys. ton zmniejszyła się niska emisja – zachwala Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Widzimy zwiększanie się liczby użytkowników przyłączonych do sieci, a także wzrost zatrudnienia w spółce. Dość krytycznie odnoszę się do prezydentury Ryszarda Grobelnego, ale tutaj z perspektywy czasu widać, że była to bardzo dobra decyzja.

Ze współpracy zadowoleni są także przedstawiciele Veolii.

– To dzięki inwestycji w Poznaniu Veolia mogła zapoczątkować dynamiczny rozwój w kraju, stając się w ciągu kilkunastu lat największym prywatnym podmiotem w branży ciepłowniczej. Będziemy nadal inwestować i rozwijać naszą działalność – zapewnia Gerard Bourland, dyrektor generalny grupy Veolia w Polsce. Z kolei Alexandre Farion, prezes zarządu Veolii Energia Poznań, informuje: – W latach 2002-2013 wydaliśmy 533 mln zł na inwestycje. Chcemy nadal inwestować i jestem przekonany, że to będą dobrze wydane pieniądze.

Co ciekawe, Veolia się rozwija nawet mimo tego, że ogólne zapotrzebowanie na energię w Poznaniu się… zmniejsza. Dzieje się tak m.in. dzięki sukcesywnemu zmniejszaniu udziału węgla w produkcji energii. Veolia nie tylko rozwija swoją sieć, ale też przyłącza budynki (zarówno nowe, jak i istniejące), dzięki czemu w 14 lat liczba mieszkańców korzystających z ciepła systemowego wzrosła w Poznaniu o 127 tysięcy! Do tego poznańska sieć jest w pełni objęta systemem telemetrii – to jedyny taki przypadek w Polsce. Co więcej, w tym roku ostatecznie została wyłączona elektrociepłownia na Garbrach, natomiast zakład w Karolinie ma być systematycznie modernizowany, aby zmniejszyć emisję zanieczyszczeń.

– Jestem przekonany, że Veolia nadal pozostanie jednym z ważniejszych partnerów władz miejskich w realizacji naszych celów związanych z ochroną środowiska i modernizacją infrastruktury miejskiej – zapewnia Jaśkowiak.