Słynna “Biała bluzka” z Krystyną Jandą na dziedzińcu UMP

Krystyna Janda przyjedzie do Poznania i w sierpniu na dziedzińcu Urzędu Miasta wystawi kilka swoich spektakli. Poznaniacy zobaczą też plenerowe spektakle uliczne, które Teatr Polonia i Och-Teatr grały na placu Konstytucji w Warszawie. Wśród nich “Lament na placu Konstytucji” z Marią Seweryn, “Związek otwarty” w reżyserii Jandy i Seweryn i “Flamenco namiętnie”. Będzie też coś dla dzieci – “Jaś i Małgosia”.

Na taki rarytas zapraszają w sierpniu Teatr Muzyczny w Poznaniu i prezydent Poznania. Przedstawienia będzie można oglądać od 8 do 15 sierpnia na Dziedzińcu Urzędu Miasta przy placu Kolegiackim 17. Poznań zaprasza Jandę krótko po tym, jak Ministerstwo Kultury obcięło dotację teatrom artystki. Zamiast 1,5 mln zł Janda dostanie tylko 150 tys. zł. Jak przekonywała sama artystka, te pieniądze pokryją koszt zaledwie jednej premiery w jej teatrze.

– Zaproszenie z Poznania było dla nas bardzo ważne dlatego, że po raz pierwszy od ośmiu lat nie zagramy latem plenerowych spektakli w Warszawie. W czasie wakacji graliśmy tam nawet 60 przedstawień. Dla mieszkańców i turystów stanowiły one stały punkt zwiedzania stolicy. W tym roku nie będzie to możliwe, dlatego z tym większą radością przyjęliśmy zaproszenie prezydenta Poznania. Cieszymy się, że będziemy mogli pokazać poznańskiej publiczności przynajmniej część naszych spektakli – opowiada Krystyna Janda.

Na dziedzińcu teatr Krystyny Jandy wystawi pięć tytułów. Na otwarcie zobaczymy słynną „Białą bluzkę”. Oparta na opowiadaniu Agnieszki Osieckiej historia nieszczęśliwej miłości to już spektakl „kultowy”. Choć przedstawienie grane było wielokrotnie w całej Polsce, niezmiennie przyciąga do teatru tłumy wielbicieli talentu Krystyny Jandy.

To samo dotyczy „Lamentu na Placu Konstytucji”, który od momentu premiery w 2007 roku wystawiono w Warszawie aż 133 razy. Oglądamy historię babci, matki i wnuczki, mówiących o swoich problemach i nadziejach, o sprawach, które mogą się zdarzyć każdemu z nas.

Poznańska publiczność zobaczy też „Związek otwarty” w reżyserii Krystyny Jandy i Marii Seweryn. To opowieść o małżeństwie napisana przez… małżeństwo. Autorem stworzonego z myślą o teatrze ulicznym dramatu jest laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1997 roku Dario Fo oraz jego żona, Franka Rame. Osią tekstu jest kpina i zabawa instytucją małżeństwa, żonglowanie stereotypami odnoszącymi się do natury kobiet i mężczyzn.

„Flamenco namiętnie” to z kolei spektakl opowiadający o uczuciach i wielkich emocjach. Tekst jest jedynie punktem wyjścia i wprowadza nas do pełnego pasji świata flamenco, gdzie taniec, śpiew, rytm i dźwięki gitary opowiadają o najgłębszych ludzkich namiętnościach – od bólu i rozpaczy po niewypowiedzianą radość.

Nie zabraknie też propozycji dla najmłodszych widzów, czyli przedstawienia „Jaś i Małgosia”, do którego choreografię przygotowała dobrze znana w Poznaniu Paulina Andrzejewska. Przeżywając przygody razem z dwójką głównych bohaterów, słuchając pięknych piosenek i pomagając im w wybrnięciu z opresji, młodzi widzowie nauczą się zgodnej współpracy, budowania zaufania, czy rozpoznawania niebezpieczeństwa.

Na wszystkie przedstawienia obowiązują bezpłatne wejściówki. O szczegółach dotyczących ich dystrybucji organizatorzy poinformują już wkrótce na stronie internetowej www.teatr-muzyczny.poznan.pl oraz na fanpage’u Teatru na Facebooku.

Program:
8 sierpnia, godz. 20.00 “Biała bluzka”
9 i 10 sierpnia, godz. 20.00 „Flamenco namiętnie”
11 i 12 sierpnia, godz. 20.00 „Lament na Placu Konstytucji”
13 i 14 sierpnia, godz. 11.00 „Jaś i Małgosia”
13, 14 i 15 sierpnia, godz. 20.00 „Związek otwarty”