Folklor na torach kolejowych? To możliwe! Rusza festiwal “Integracje”

Folklor na scenie, ulicy i… torach kolejowych – parowozownia PKP dzięki trzystu tancerzom z różnych zakątków świata pokaże swoje nowe oblicze. Właśnie tam będzie miał miejsce finał 16. edycji Światowego Przeglądu Folkloru “Integracje”. Festiwal odbędzie się w dniach 14 – 21 sierpnia w Poznaniu oraz kilku innych wielkopolskich miastach. Na mieszkańców Wielkopolski czeka moc ludowych atrakcji!

Światowy Przegląd Folkloru “Integracje” odbywa się regularnie, w sierpniu, już od 2001 roku. Festiwal powstał z myślą o zaprezentowaniu folkloru z rozmaitych stron świata oraz pokazanie poprzez wspólną zabawę, że kultura jest atrakcyjna i dobrze się sprawdza w różnych odsłonach i otoczeniach – nie tylko tradycyjnych. Stąd też tegoroczne hasło oraz dobór nietypowego miejsca na główne wydarzenie festiwal – koncert finałowy.

Podczas festiwalu zaprezentują się grupy z Czech, Irlandii, Rumunii, Serbii, Tajwanu i Polski. Tradycyjnie, tydzień festiwalowy operać się będzie na przemarszach i koncertach. W tym toku uczestnicy odwiedzą rekordową liczbę miejsc – aż osiem wielkopolskich miast.

– Chcemy pokazywać, jak młodzi ludzie z różnych krajów łączy jedna pasja – folklor, czyli miłość do tańca, muzyki, śpiewu. Chcemy także pokazywać mieszkańcom Wielkopolski folklor innych krajów, że jest równie ciekawy, jak nasz – mówi Dariusz Majchrowicz, dyrektor artystyczny festiwalu. – Zaczynaliśmy od czterech miast w Wielkopolsce, teraz mamy ich osiem. Oprócz Poznania zawitamy do Leszna, Wągrowca, Wronek, Grodziska, Lubonia, Kostrzyna i Swarzędza. Wszędzie oglądamy wszystkie zespoły, każdy z nich prezentuje program w granicach 15 – 20 minut. W Poznaniu zapraszamy na koncert inauguracyjny w parku Wilsona oraz kolorowy korowód dookoła Starego Rynku w Poznaniu, które odbędą się w poniedziałek, 15 sierpnia.

W pierwszym tygodniu sierpnia organizatorzy zaproszą najmłodszych do poznańskich parków, gdzie czytane będą opowiadania ludowe. Ponadto, na ludowo przystrojone zostanie miasto. Pomniki w Poznaniu przyodziane zostaną w elementry strojów ludowych. W ramach festiwalowych wydarzeń organizowana jest również Msza Święta, podczas której zespoły zaprezentują pieśni religijne ze swoich obrządków.

Od dwunastu lat program festiwalu jest wzbogacany przez prezentację sportów tradydycjnych. Na poznańskiej Malcie przedstawiane będą gry tradycyjne z różnych zakątków świata, po czym odbędą się mistrzostwa gry w “pierścieniówkę”. Warto zaznaczyć, że to na tym festiwalu zorganizowane zostały pierwsze tego typu mistrzostwa w Polsce.

Najbardziej atrakcyjną częścią przeglądu jest koncert finałowy. Jest to wyreżyserowane parateatralne przedsięwzięcie, każdego roku odbywajace się w innym magicznym miejscu Poznania. Podczas poprzednich edycji koncerty odbyły się m.in. na placu Wolności, na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania, w Centrum Kultury Zamek, na Malcie, na Stary Rynku, w parku Sołackim, czy przy Arenie.

W tym roku koncert odbędzie się w nietypowym dla folkloru miejscu… na torach kolejowych. Szara, industrialna przestrzeń Scena Parowozowia przy ul. Kolejowej w Poznaniu, dzięki trzystu tancerzom z różnych zakątków świata pokaże swoje inne oblicze. Na koncert publiczność będzie mogła “dojechać” pociągiem, który zorganizowany zostanie specjalnie na tę okazję i wyruszy, 21 sierpnia o godzinie 20.00 z Dworca Letniego w Poznaniu.

– Zawsze staraliśmy się, by koncert finałowy był niesamowitym przeżyciem dla publiczności i uczestników – wyjaśnia Dariusz Majchrowicz. – Co roku wybieraliśmy inne miejsce w Poznaniu, które stanowiło urokliwe tło do spektaklu skłądającego się z tańca, śpiewu i muzyki. Zazwyczaj były to zabytkowe place, budowle lub parki. Tym razem wybraliśmy nietypowo – parowozownia PKP. To wszystko po to by pokazać, folklor wygląda dobrze w każdym otoczeniu. Nawet takim szarym i industrialnym.

Doceniając wkład sponsorów i partnerów Światowego Przeglądu Folkloru “Integracje”, organizatorzy przynają statuetki “Anioły Kultury”. W tym roku odbędzie się druga edycja. Statuetki, podobnie jak w zeszłym roku, wykonanli uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka ze Swarzędza. Uroczyste wręczenie nagród nastąpi 13 sierpnia, w dniu poprzedzającym rozpoczęcie jubileuszowej edycji “Integracji”.

Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatne. Szczegółowy na stronie www.festiwal.awf.poznan.pl.

Program wydarzeń w Poznaniu:
Poniedziałek, 15 sierpnia
godz. 10.30 Msza Święta – Kościół pw. Wszystkich Świętych
godz. 11.30 Korowód ulicami Poznania, Kościół pw. Wszystkich Świętych – Stary Rynek
godz. 18.00 Koncert inauguracyjny “Biesiada Ludowa” – Park Wilsona