Pierwszy festiwal filmowy dla przedsiębiorców

Jedyny w Polsce festiwal poświęcony filmom promocyjnym i reklamowym z zakresu Corporate Social Responsibility (CSR) i zrównoważonego rozwoju odbędzie się we wrześniu w Poznaniu.

I Festiwal Filmów Odpowiedzialnych “17 Celów” odbędzie się 25 września w dniu pierwszej rocznicy Szczytu ONZ, na którym ogłoszono Agendę ONZ na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 i zawarte w niej 17 Globalnych Celów.

Podczas festiwalu prezentowane będą filmy dokumentalne związane z tematyką wzrostu gospodarczego, rozwoju społecznego i ochrony środowiska połączone z konkursem na najbardziej wartościowe filmy reklamowe i promocyjne podmiotów gospodarczych mówiących o społeczenej odpowiedzialności w ich strukturach.

– W dniu pierwszej rocznicy Agendy ONZ, 25 września w Collegium Da Vinci w Poznaniu przez cały dzień odbywać się będą projekcje filmów związanych z CSR i Zrównoważonym Rozwojem. Prezentować będziemy filmy krótko- i pełnometrażowe, w przerwach pokażemy firmy partnerów – mówi Agnieszka Gostkowska z Fundacji CSR Res Severa.

I Festiwal Filmów Odpowiedzialnych “17 Celów” ma charakter konkursu najlepszych krótkich form filmowych (w tym filmów promocyjnych i reklamowych) wyprodukowanych przez przedsiębiorstwa, organizacje non profit, jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty zainteresowane zrównoważonym rozwojem i społeczną odpowiedzialnością.

Do udziału w festiwalu organizatorzy kwalifikują filmy promocyjne i reklamowe według prostych kryteriów: filmy muszą poruszać ważne problemy społeczne, upowszechniać założenia społecznej odpowiedzialności biznesu i pokazywać je w praktyce, a także propagować uniwersalne wartości.

Organizatorzy czekają na zgłoszenia do 29 sierpnia. Warto też zapoznać się z regulaminem konkursu dostępnym na stronie www.17celow.pl. Laureaci nagród regulaminowych (Złotej, Srebrnej i Brązowej Tarczy) mogą liczyć na promocję ich dokonań co najmniej przez rok od zakończenia konkursu.

Na program Festiwalu składają się pokazy konkursowe krótkich filmów promocyjnych i reklamowych związanych ze zrównoważonym rozwojem oraz społeczną odpowiedzialnością biznesu, pokazy filmów dokumentalnych, pokazy specjalne oraz wykłady upowszechniające Agendę ONZ na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030.

– Szczegółowy program Festiwalu powstanie po 1 września, kiedy ogłosimy listę zakwalifikowanych filmów – mówi Mariola Michalak, wolontariuszka Fundacji Res Severa. – Już teraz mogę jednak zaprosić na wybitne filmy dokumentalne – dodaje pani Mariola.

Niemiecko-duński reżyser Frank Piasecki w filmie „Krew w twoim telefonie” pokazuje nielegalny, niemoralny i tragiczny w skutkach przemysł wydobywczy w Kongo, w którym tak naprawdę uczestniczą wszyscy, którzy korzystają z telefonów komórkowych. „Zjedz to!” – film wyreżyserowany przez Granta Baldwina opowiada o marnowaniu produkowanych przez nas zasobów żywności, które ma dewastujący wpływ na naszą planetę.

Jak to możliwe, że mając tak pozytywny stosunek do jedzenia, wyrzucamy dziś do kosza aż 50 proc. żywności, którą produkujemy i to nie dlatego, że jest ona niejadalna, ale dlatego, że źle i nieatrakcyjnie wygląda?

Wajda School, patron Festiwalu, pokaże dwa wybitne filmy dokumentalne: „Superjednostkę” i „Ślimaki”. Superjednostka to ogromny blok mieszkalny w Katowicach zaprojektowany jako „maszyna do mieszkania”. Na 15 kondygnacjach budynku może mieszkać nawet 3 tysiące ludzi. Winda zatrzymuje się co 3. piętro. Teresa Czepiec w swoim wielokrotnie nagradzanym filmie pokazuje mieszkańców „Superjednostki”, ich emocje, pragnienia i oczekiwania.

Mało kto wie, że Polska jest liderem w hodowli ślimaków – ten wątek wykorzystany został w filmie o przedsiębiorczości i „ślimaczanym królu”. „Ślimaki” w reżyserii Grzegorza Szczepaniaka to film o życiu i śmierci, miłości i przyjaźni, które stają się kwintesencją filmu, ślimak zaś urasta do roli symbolu odradzania się i życia wiecznego.

Bezpłatne wejściówki będą dostępne od 1 września na serwisie Evenea.