Poznań po raz 23. wypełni sie tańcem

Odliczanie do Dancing Poznań 2016 czas zacząć. Międzynarodowego Warsztaty Tańca Współczesnego to 36 technik, 25 nauczycieli, setki miłośników z całej Polski. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca to z kolei okazja do obejrzenia spektakli polskich i zagranicznych teatrów tańca oraz zespołów tanecznych.

W dniach 20-27 sierpnia w Poznaniu odbywać się będą 23. Miedzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego, w ramach których 26 pedagogów z całego świata będzie prowadzić zajęcia z 37 technik tańca.

Warsztaty dostępne są dla wszystkich, niezależnie od tanecznego doświadczenia czy wieku. Zajęcia prowadzone są na różnych poziomach zaawansowania, dlatego uczestnicy szacują swoje siły i podejmują decyzję. Warto jednak nie zamykać się w technice, którą się zna najlepiej i potraktować tydzień warsztatów jako okazję do eksploracji nowych sposobów ruchu. Zwłaszcza, że możliwości nie brakuje.

Nazwa New York Style Theater Jazz może brzmi tajemniczo, a kryje się za nią ciekawa propozycja dla wielbicieli musicali i osób marzących, by kiedyś zabłysnąć na Broadwayu. W arkana tego stylu wprowadzi José de la Cruz. Z kolei na warsztacie “Ciało otwarte. Taniec współeczny zorientowany na zmianę” rozwijać będzie można świadomosć ciała. Zajęcia poprowadzi Joanna Czajkowska, która obiecuje, że odkryty ruch pełen będzie nagłych zwrotów akcji.

Nie zabraknie również zajęć dla miłośników hip-hopu, bachaty czy tanga. Przygotowano też specjalna opcję dla osób niezdecdowanych: commercial dance, z Justinem Fuentesem. Styl ten stanowi mieszankę różnych technik i szybko ewoluuje, czerpiąc inspiracje z teledysków i filmów zamieszczanych na social media.

Uroczysta prezentacja wyników pracy jak co roku zwieńczy Dancing Poznań, która odbędzie się 27 sierpnia na dziedzińcu Urzędu Miasta. Uczestnicy warszatów po szaleństwach na zajęciach od rana do wieczora, pozwolą odpocząć mięśnią, zasiadając na widowni. Nie można bowiem przeoczyć Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca, który towarzyszy warsztatom.

W ramach 13. edycji święta tańca w Poznaniu, zaprezentowane zostaną najnowsze spektakle czternastu choreografów. Podczas festiwalu w trakcie Dancing Poznań 2016 swoje realizacje przedstawi Polski Teatr Tańca. Będą to choreografie Urszuli Bernat-Jałochy “Percepcja”, Ewy Wycichowskiej “Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza”, Andrzeja Adamczak “Touch me” oraz Pawła Malickiego “Kroniki czasu przyszłego”.

Program 13. MFTT to także spektakle gościnne polskich i zagranicznych teatrów tańca oraz zespołów tanecznych. W tym roku Polski Teatr Tańca zaprosił do Poznania artystów z Kieleckiego Teatru Tańca, który zaprezentuje “Stymulację ciała”, chor. Elżbieta Pańtak, Grzegorz Pańtak, “Sen Jakuba”, chor. Grzegorz Pańtak, “Łk 10.29”, chor. Robert Bonara, “Poza choryzont”, chor. Jacek Przybyłowicz.

“Wszystko co widać. Ohio”, chor. Joanny Czajkowskiej i Jacka Krawczyka przedstawi Sopocki Teatru Tańca. Z kolei grupa taneczna Witamina T z Bytomia pokazą spektakl “Speed Dates show”. Na festiwalu nie zabraknie Iwony Olszowskiej oraz Anny Haracz z przedstawieniem “Przenikanie”, a także niemieckiego zespołu Tchekpo Dance Company, który w ramach festiwalu zrealizuje swoją najnowszą najnowszą premierę. 13. edycja MFTT obędzie się na dwóch poznańskich scenach: w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek oraz na Scenie Wspólnej.