Tańczyć każdy może. Startuje taneczne święto w stolicy Wielkopolski

Bez wątpienia zapowiada się bardzo intensywny okres dla pasjonatów tańca. Harmonogram będzie bardzo napięty, jeśli chce się każdą chwilę spożytkować na poznawanie nowych ruchowych dróg albo szukanie inspiracji. Nasze miasto na tydzień stanie się polską stolicą tańca. Start 20 sierpnia!

Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego to 36 technik, 25 nauczycieli, setki miłośników z całej Polski. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca to z kolei okazja do obejrzenia spektakli polskich i zagranicznych teatrów tańca oraz zespołów tanecznych.

– Festiwal przygotowywany jest od dawna i prawie wszystkie miejsca są już zajęte, ale zapisujemy do ostatniej chwili, czyli do 20 sierpnia. Zapraszam na stronę Polskiego Teatru Tańca, aby tam sprawdzić, czy znajdzie się jeszcze jedno miejsce na naszą ulubioną technikę tańca – mówi Ewa Wycichowska, dyrektor artystyczny Dancing Poznań 2016. – Tancerze zawodowi, jak i studenci szkół, gdzie jest taniec, jak i oczywiście uczniowie szkół baletowych, mają zniżki.

Warsztaty dostępne są dla wszystkich, niezależnie od tanecznego doświadczenia czy wieku. Zajęcia prowadzone są na różnych poziomach zaawansowania, dlatego uczestnicy szacują swoje siły i podejmują decyzję. Warto jednak nie zamykać się w technice, którą się zna najlepiej i potraktować tydzień warsztatów jako okazję do eksploracji nowych sposobów ruchu. Zwłaszcza, że możliwości nie brakuje.

– Są trzy poziomy zaawansowania i absolutnie każdy sam decyduje, na jakie zajęcia się zapisze, nie ma żadnych egzaminów, konkurencji, czy rywalizacji. To jest osobista decyzja uczestników, jaki taniec kochają – wyjaśnia Ewa Wycichowska. – W tym roku oferujemy 37 technik, 36 pedagogów z całego świata będzie prowadziło warsztaty. Zapraszamy do nas także po to, żeby po raz pierwszy stanąć z zawodowymi tancerzami na jednej sali i zakochać się w tańcu.

Inauguracja wydarzenia Dancing Poznań 2016 odbędzie się 20 sierpnia o godzinie 21.00 na dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania. Uczestnicy zobaczą widowkisko “Usłyszeć taniec”. Wstęp biletowany 30 zł / 5zł dla uczestnikó warsztatów.

“Usłyszeć taniec” to niezwykły spektakl różnych form stepowania: flamenco, stepu irlandzkiego, amerykańskiego, tańca współczesnego oraz muzyki ethnojazzowej granej na żywo. Barwne widowisko, w którym taniec stanowi integralną część muzyki, a muzyka – tańca. Różne kultury muzyczne spotykają się w jednym miejscu, a tradycja i współczesność to synonimy. Projekt tworzą wybitni tancerze i muzycy, soliści widowisk w Europie i USA.

Na gali finałowej zaprezentowane zostaną pokazy finałowe grup warsztatowych 23. Międzynarodowych Warsztatów Tańca Współczesnego. Organizatorzy zapraszają 27 sierpnia o godzinie 16.00 na dziedziniec Urzędu Miasta Poznania. Wstęp wolny.

Dancing Poznań 2016 to także 13. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca, podczas którego zaprezentowane zostaną najnowsze spektakle czternastu choreografów. Podczas festiwalu swoje realizacje przedstawi Polski Teatr Tańca. Będą to choreografie Urszuli Bernat-Jałochy “Percepcja”, Ewy Wycichowskiej “Lament. Pamięci Tadeusza Różewicza”, Andrzeja Adamczak “Touch me” oraz Pawła Malickiego “Kroniki czasu przyszłego”.

Nie zabraknie spektakli gościnnych polskich i zagranicznych teatrów tańca oraz zespołów tanecznych. W tym roku Polski Teatr Tańca zaprosił do Poznania artystów z Kieleckiego Teatru Tańca, który zaprezentuje “Stymulację ciała”, chor. Elżbieta Pańtak, Grzegorz Pańtak, “Sen Jakuba”, chor. Grzegorz Pańtak, “Łk 10.29”, chor. Robert Bonara, “Poza choryzont”, chor. Jacek Przybyłowicz.

“Wszystko co widać. Ohio”, chor. Joanny Czajkowskiej i Jacka Krawczyka przedstawi Sopocki Teatru Tańca. Z kolei grupa taneczna Witamina T z Bytomia pokazą spektakl “Speed Dates show”. Na festiwalu nie zabraknie Iwony Olszowskiej oraz Anny Haracz z przedstawieniem “Przenikanie”, a także niemieckiego zespołu Tchekpo Dance Company, który w ramach festiwalu zrealizuje swoją najnowszą najnowszą premierę. 13. edycja MFTT obędzie się na dwóch poznańskich scenach: w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek oraz na Scenie Wspólnej.

Szczegółowy program Dancing Poznań 2016 znajduje się tutaj. http://dancing.ptt-poznan.pl/