Wcześniej niedostępne dla zwiedzających, teraz otwarte podczas Dni Twierdzy Poznań

27 i 28 sierpnia, czyli w ostatni weekend wakacji odbędzie się kolejna edycja Dni Twierdzy Poznań. Po raz pierwszy miłośnicy militariów odwiedzą podziemia klasztoru Karmelitów Bosych na Wzgórzu Św.Wojciecha oraz schron przeciwlotniczy w parku Sołackim.

W tegorocznej edycji Dni Twierdzy Poznań po raz pierwszy zostaną udostępnione zwiedzającym podziemia klasztoru Karmelitów Bosych na Wzgórzu Św. Wojciecha, które podczas II Wojny Światowej służyły jako schrony. Miejsce, które od zakończenia wojny nie było dostępne dla turystów ma wyróżniać tegoroczną edycję. Do tej pory w podziemiach zamieszkujący w klasztorze karmelici przechowywali różne przedmioty oraz jabłka na zimę.

– Dopiero w tym roku zdecydowaliśmy się otworzyć nasze piwnice dla miłośników militariów. Chcemy żeby to miejsce stało się źródłem historii nie tylko o Poznaniu ale także o Wzgórzu Św. Wojciecha. Wiemy, że piwnice naszego klasztoru były w części przeznaczone na schron wojskowy, świadczą o tym pozostałości w ścianach np. żelazne drzwi – mówi Ojciec Jakub Kamiński z Klasztoru Karmelitów Bosych na Wzgórzu Św. Wojciecha

Informacji na temat podziemi w klasztorze nie ma zbyt wiele. Wiadomo, że ich część służyła jak schron wojskowy dla hitlerowców, nie wiadomo jednak nic, na temat konkretnych jednostek. Ważnym dowodem na to, że podziemia służyły jak schron są żelazne drzwi służące jako wyjście awaryjne, gdyby wejście główne do podziemi zostało zasypane.

Schron jest niewysoki, wchodząc do środka trzeba się schylić. Nad jego powierzchnią znajdują się dwie kondygnacje klasztoru, które miały chronić ludzi przed nalotami bombowymi. Długość korytarzy, które odwiedzą zwiedzający wynosi ok. 80 metrów.

W związku z Dniami Twierdzy Poznań organizatorzy wyposażyli klasztorne podziemia w przedmioty, które mają odwzorować prawdopodobny wystrój wnętrza. Zwiedzający będą mogli zobaczyć stare hełmy, broń a także ławki i łóżko.

To nie jedyne nowości w tegorocznej edycji. Dla fanów militariów udostępniony zostanie schron przeciwlotniczy w parku Sołackim. Obiekt, który po II Wojnie Światowej został zasypany, zwiedzający zobaczą po raz pierwszy.

– Tegoroczny program jest dowodem na to, jak duży potencjał turystyczny ma Twierdza Poznań. Co roku pojawiają się nieznane wcześniej miejsca, a te obecne już wcześniej wzbogacają swój program – mówi Joanna Gonia – Kołodziejczyk, koordynatorka akcji z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej

Zachętą do poznawania historii poznańskich umocnień ma być specjalnie przygotowana gra „Pięć fortów – pięć historii”, której premiera odbędzie się podczas tegorocznej edycji imprezy. Na wszystkich, którzy wezmą udział wydarzeniu czekać będą również inne atrakcje np. rekonstrukcje, zawody strzeleckie, konkursy czy animacje dla dzieci.

Więcej informacji oraz szczegółowy program imprezy wraz z zasadami wstępu do obiektów na stronie: www.dnitwierdzypoznan.pl.