Strefa Tempo 30: Straż miejska uczula poznaniaków

Powstanie nowych ścieżek rowerowych, które pojawiły się w centrum wraz z rozbudową Strefy Tempo 30, pociągnęło za sobą znaczące zmiany w organizacji ruchu. Jak się wśród nich odnaleźć, uczy poznaniaków straż miejska. Przez najbliższe dni jej funkcjonariuszy będzie można spotkać m.in. w okolicach placu Wolności, a wkrótce także na drogach dojazdowych do ronda Kaponiera.

– Obserwujemy, że choć stare znaki zniknęły, wielu rowerzystów wciąż jeździ na pamięć – przyznaje Anna Nowaczyk ze Straży Miejskiej Miasta Poznania. – Uczulamy, by zwracać uwagę na nowe oznakowanie, nie jeździć po chodnikach czy starych ścieżkach. Na razie nie wypisujemy mandatów. Rozdajemy ulotki i przypominamy podstawowe zasady, takie jak zasada prawej ręki czy ograniczonego zaufania.

Strażnicy miejscy przekonują, że z dnia na dzień rowerzyści coraz sprawniej korzystają z nowych rozwiązań wprowadzonych w ramach Strefy Tempo 30. Wciąż jednak zdarza im się popełniać błędy. Najczęstsze to jazda po chodnikach, przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych i niewłaściwe korzystanie z pasów kontraruchu. Problemem jest też jazda na pamięć.

– Zmyliła mnie czerwona kostka brukowa na chodniku – przyznaje rowerzystka zatrzymana przez patrol straży miejskiej na chodniku przy księgarni św. Wojciecha. Przed zmianami była tam ścieżka rowerowa.

– Nowe ścieżki są na pewno lepszym rozwiązaniem, bo na tę na chodniku często wchodzili piesi. Zmian jest sporo i niektórzy na pewno są zaskoczeni. Przydałaby się jakaś spójna informacja na temat tego, jak się poruszać rowerem czy samochodem – zauważa rowerzystka Dorota Sieczka Kaczmarek.

Mapy ze schematem poruszania się w ramach Strefy Tempo 30 wkrótce mają być dostępne na stronie internetowej Zarządu Transportu Miejskiego. Będzie można je również otrzymać w stoiskach ZDM, które pojawią się w mieście w ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

– Planujemy szereg działań edukacyjnych i informacyjnych w związku z nową organizacją ruchu w centrum. Podczas Tygodnia Zrównoważonego Transportu będzie można umówić się na wycieczkę po Strefie Tempo 30 i podyskutować ze specjalistami – zapowiada Agata Kaniewska, rzecznik prasowy ZDM. – Za pomocą specjalnej ankiety będziemy też pytać poznaniaków, jak oceniają nową organizację ruchu, czy ich zdaniem jest ona właściwa dla pieszych, rowerzystów, kierowców samochodów. Być może pojawią się jakieś sugestie, propozycje, by coś ulepszyć i poprawić.