Prawdziwa uczta muzyczna w Poznaniu. Rusza festiwal Trillme!

Młodość, spontaniczność, energia i wrażlwość muzyczna przez pięć dni przesycą Poznań, żeby pozostawić ten nastrój na kolejne dwa lata, aż do następnego Trillme Festival. To jedyne tego rodzaju wydarzenie artystyczne w Europie. Prawdziwa uczta dla wytrawnych poznańskich melomanów oraz miłośników muzyki chóralnej z całego świata, rozpocznie się już 14 września.

Poznań, nazywany miastem chórów, uznany w kraju i poza jego granicami za najpotężniejszy polski ośœrodek chóralny, przez kilka festiwalowych dni stanie się miejscem muzycznego spotkania dziewcząt w wieku od 12 do 19 lat z różnych stron świata. W dniach 14-18 września w Poznaniu odbędzie się druga edycja Trillme Festival, Międzynarodowego Festiwalu Chórów Dziewczęcych.

– Po sukcesie pierwszej edycji festiwalu Trillme, która odbyła się dwa lata temu oraz po zeszłorocznych sukcesach Skowronków, które jak pamiętacie miały piękne tourne po Stanach Zjednoczonych, idziemy za ciosem. Organizujemy drugi festiwal chórów dziewczęcych, który będzie miał podobną formułę, jak jego pierwsza edycja – mówi Alicja Szeluga, dyrektor festiwalu. – Szukamy zespołów dziewczęcych, które chciałyby przyjechać do Poznania. Spotykamy na oficjalnych koncertach, ale ważne są również te mniej oficjalne spotkania, podczas których następuje taka pełna integracja wszystkich zespołów biorących udział w festiwalu.

Pełniąc rolę gospodarza Chór Dziewczęcy Skowronki rozpocznie festiwal 14 września koncertem inauguracyjny w Sali Wielkiej poznańskiego Zamku. Kolejne dni, to prezentacje pozostałych chórów, koncerty w CK Zamek, Auli Nova oraz szołach w Poznaniu i Gnieźnie, aż wreszcie wielka gala na zakończenie festiwalu, podczas której odbędzie się prapremierowe wykonanie przez wszystkie chóry jednocześnie utworu spejalnie napisanego na tę okazję.

– Dziewczęta w różnym wieku spotykają się w Poznaniu, łączy ich tama sama pasja – śpiewanie w chórze. Jest to piękna pasja, którą warto propagować – wyjaśnia Alicja Szeluga. – Występy odbywać się będą także w szkołach, by pokazać młodzieży taką alternatywę dla spędzania przez nich czasu wolnego, że bycie w zespole i śpiewanie muzyki na nieco wyższym poziomie niż to, co słyszymy z radia czy telewizji, jest warte uwagi.

Chóry biorące udział w festiwalu wykonują głównie muzykę rodzimą, a koncert będa okazją do zaprezentowania bogactwa kultury muzycznej krajów, z których pochodzą uczestnicy. Założeniem festiwalu jest promocja otwartości i szacunku, a także inspirowanie do wymiany kulturowej.

– W tym roku uczestnikami festiwalu będą zespoły z Bułgarii i Rumunii – mówi Alicja Szeluga. – Są to zespoły wyselekcjonowane. Prosimy chóry, które chcą przyjechać do Poznania, o przesłanie swojego bogramu, informacji o swoich sukcesach, a także nagrania. Na podstawie tych informacji decydujemy, które zespoły zaprosimy do uczestnictwa w festiwalu. Chcemy, żeby poziom był jak najwyższy i koncerty były interesujące dla publiczności.

Organizatorem festiwalu jest Chór Dziewczęcy Skowronki oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru Dziewczęcego Skowronki im. Mirosławy Wróblewskiej przy współpracy Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Szczegółowy program festiwalu znajduje się tutaj.