W Poznaniu będzie dzień bez samochodu. Startuje Tydzień Zrównoważonego Transportu!

Konkursy, happeningi i promocyjna taryfa Poznańskiego Roweru Miejskiego. To tylko nieliczne atrakcje, jakie zaplanowano w związku z rozpoczynającym się w piątek, 16 września, Tygodniem Zrównoważonego Transportu. Najważniejszym punktem kampanii będzie Europejski Dzień Bez Samochodu.

Tydzień Zrównoważonego Transportu ustanowiony przez Komisję Europejską ma służyć zachęcaniu jak największej ilości osób do używaniu alternatywnych form transportu, takich jak komunikacja publiczna, rowerowa czy piesza. Tegoroczne hasło poznańskiej kampanii brzmi „Warto jeździć z kulturą”

– Czynimy starania, aby jak najwięcej osób przekonało się do komunikacji zbiorowej, a przy okazji chcemy zwrócić uwagę na promocję właściwych postaw w środkach transportu publicznego – wyjaśnia Piotr Snuszka, p.o. dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego. – Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu oraz Dzień bez Samochodu są odpowiedzią na negatywne konsekwencje wynikające z nadmiernego ruchu samochodowego w miastach.

W ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu dla poznaniaków przygotowano mnóstwo atrakcji. Od 16 do 22 września użytkownicy Poznańskiego Roweru Miejskiego za pierwszą godzinę wypożyczonego roweru nie będą musieli zapłacić.

W sobotę, 17 września, w parku Jana Pawła II odbędzie się piknik rodzinny. Przedstawiciele ZTM udowodnią, że korzystanie z transportu publicznego to dobry wybór, a uczestnicy wezmą udział w grach i zabawach. Do zdobycia będą m.in. mapy rowerowe, koszulki i piłki, Wszystko z symbolami transportu publicznego.

Każdy pasjonat komunikacji miejskiej będzie mógł zasiąść za kierownicą najnowszej generacji autobus Solarir Urbino 18, który niedawno zasilił tabor MPK. Autobus pojawi si na Łęgach Dębińskich. Także 17 września na tory wyjedzie historyczny tramwaj typu N, a mini koncerty dla mieszkańców zagra Orkiestra Miejska MPK.

Malta Festival Poznań po raz czwarty włącza się w międzynarodową akcję Park(ing) Day, ale po raz pierwszy w ramach organizowanego przez Miasto Poznań Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Uczestnicy spędzą czas na ponad 30 miejscach parkingowych, na których będą przygotowane stoliki i krzesełka – wszystko po to, aby skrawek ulicy, gdzie zwykle parkują samochody, stał się przyjazdy człowiekowi.

Przy ul. Ratajczaka między ul. Święty Marcin i 27 Grudnia powstanie Pas Kultury. Powstanie na nim scena teatralna, punkt bookcrossingowy, czytelnia książek o Poznaniu i o teatrze, a także przestrzeń na wydarzenia z okazji „Dnia Batmana”, czyli otwarcia „Czytelni Nowa” z dziewięciotysięcznym zbiorem komiksów.

Na ul. św. Marcin ZTM poprowadzi punkt informacyjny. Każdy będzie mógł dowiedzieć się, jakie drogi wybierać i jak należy poruszać się w strefie Tempo 30.

Najważniejszym punktem Tygodnia Zrównoważonego Transportu będzie odbywający się 22 września Europejski Dzień Bez Samochodu. Tego dnia na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego w Poznaniu można za darmo korzystać z transportu publicznego. Jeden ważny dowód rejestracyjny upoważnia jedną osobę do darmowego przejazdu.

Zrównoważony transport to idea komunikacji korzystnej i ekonomicznej, która zmiesza szkodliwy wpływ na środowisko. Skupia się przede wszystkim na promocji środków transportu, które wykorzystują energię odnawialną, a także na zmniejszaniu skali niszczenia przestrzeni poprzez dominację transportu samochodowego.